Kral Selman: Bu hastalığı Müslümanlar arasındaki birlik kaldıracak

Kral Selman: Bu hastalığı Müslümanlar arasındaki birlik kaldıracak

​Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, "Suudi Arabistan yüce hac ibadetinin, mezhepsel anlaşmazlıklar ya da siyasi hedeflerin gerçekleştirilmesinde araç haline getirilmesini mutlak şekilde reddediyor." dedi.

A+A-

Kral Selman, hac ibadeti kapsamında ülkeye gelen devlet liderleri ve üst düzey devlet yetkililerinden oluşan heyetlerin katılımıyla düzenlenen geleneksel davette yaptığı konuşmada, hacıların ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirterek, "Suudi Arabistan yüce hac ibadetinin, mezhepsel anlaşmazlıklar ya da siyasi hedeflerin gerçekleştirilmesinde araç haline getirilmesini mutlak şekilde reddediyor." ifadesini kullandı.

İslam dininin şeri hükümleri ile akla aykırı aşırılık ve radikalizm konusunda uyarıda bulunan Kral Selman, radikalizm ve aşırılık hastalığının, İslam ümmetinin bedeninde ilerlediğini, geleceğine zarar verdiğini ve dünya ülkeleri önündeki imajını zedelediğini kaydetti.

Kral Selman bu hastalıktan kurtulmanın tek yolunun müsamaha göstermeden tamamen kökünün kazınması olduğunu vurgulayarak, Müslümanların arasındaki birliğin bu hastalığı ortadan kaldıracağını bildirdi.

İslam dünyasına birlik ve beraberlik çağrısı yapan, Kral Selman, "İslam coğrafyasının bazı kesimlerinde görülen ayrılık, çatışma ve trajediler, birlik ve beraberlik içinde olmak için çaba göstermemizi, çatışmalara siyasi çözüm bulunması hedefiyle çalışmalar yapmamızı gerektiriyor." diye konuştu.

Kral Selman, ülkesinin Müslümanlara yardım eli uzattığı ve Müslüman ülkelerin iyiliği için sarf edilen tüm çabaları desteklediğini aktardı.

Resepsiyona, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasbu Abdurrahman, Nijer Başbakanı Brigi Rafini, Ürdün Başbakanı ve Savunma Bakanı Hani el-Mülki, Mali eski Başbakanı Musa Mara, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Tunus Nahda Hareketi Partisi Başkanı Raşid el-Gannuşi'nin yanı sıra çok sayıda ülkeden üst düzey devlet yetkilileri katıldı. -AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.