Koyun sürülerini salla adaya taşıyorlar

Koyun sürülerini salla adaya taşıyorlar

Konya'nın Beyşehir ilçesinde koyun sürüleri, yayılmaları için demirden yapılan özel sal üzerinde Beyşehir Gölü'ndeki adalara taşınıyor.

A+A-

Beyşehir ilçesinde koyun sürüleri, demirden yapılan özel sal üzerinde Beyşehir Gölü'ndeki adalara taşınıyor.

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde irili ufaklı çok sayıda ada bulunuyor. Bu adaların birçoğunda tarımsal faaliyetlerin yanı sıra hayvancılık da yapılıyor. 

Adalarda hasadın son bulmasının ardından, yerleşim merkezlerinden koyun sürüleri demirden yapılan özel sal ile göl üzerinde adalara taşınıyor.

Beyşehir Gölü'ne kıyısı bulunan Gölkaşı Mahallesi'nde çiftçilik ve besicilik yapanlar, kıyıya 1 kilometre mesafedeki Gölkaşı Adası'na koyun sürülerini nakletmeye başladı. Sal üzerine bindirilen koyun sürüleri, yaklaşık 20 dakika süren yolculuğun ardından birkaç sefer halinde adaya naklediliyor.

Gölkaşı Mahallesi'nde çiftçilik ve besicilik yapan Aytekin Navruz, gazetecilere yaptığı açıklamada, yerleşim merkezindeki koyun sürülerini beslenmeleri ve yayılmaları için demirden yapılan özel sal üzerinde adaya götürmeye başladıklarını, bu şekilde 300 koyunu iki seferde adaya çıkardıklarını belirtti.

Navruz, bazı besicilerin de balıkçı tekneleriyle koyun sürülerini adaya taşıdığını, ancak bu şekilde yapılan nakliye işinin oldukça riskli ve zahmetli olduğunu anlattı. Navruz şunları kaydetti:

"Balıkçı teknesiyle taşıdığınızda koyunların ayaklarını bağlamadınız mı göle düşme riski var. Sal ile taşımacılıkta da bu risk var ama tekneye göre daha az. Koyun sürülerinin yolculuk esnasında göle atlamaması için birkaç kişi de koyunların arasına giriyor. Koyunlardan biri atladı mı, hepsi sürü psikolojisiyle peşinden atlar, durduramazsınız. Bu tür bir olay yaşamadık ama geçmişte adaya çıktığında geriye dönüp suya atlayarak boğulan hayvanlar oldu." 

"Adalarda doğal ortamda beslenen koyunların eti daha lezzetli oluyor"

Beyşehir'de besicilerin yem ve çoban maliyetini azaltmak için koyunlarını adalara götürdüğünü dile getiren Navruz, "Koyunlar adada hasat sonrası kalan başak ve kıyıdaki yeşillikle beslenebiliyor. Adalarda su yaz döneminde, her geçen gün çekildikçe yeşillik de o oranda fazlalaşıyor. Sürülerin beslenme imkanları daha da artıyor. Adalarda doğal ortamda beslenen koyunların eti daha lezzetli oluyor. Bedenen güç ve kuvvet bulan hayvanlar daha değer kazanıyor. O yüzden riskli de olsa hayvanları bu şekilde sal üzerinde adalara taşıyoruz" diye konuştu.

Navruz, koyunların havaların durumuna göre Kasım ayının sonuna kadar adalarda kalıp besleneceğini, kış girmeden de tekrar yerleşim merkezindeki ahırlarına nakledeceklerini söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.