Köy okulunun 'özel' sınıfı

Köy okulunun 'özel' sınıfı

Samsun'da bir köy okulunda Bilişim ve Teknoloji Öğretmenliği yapan Akarcan Çakır, Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı kitabından esinlendi ve öğrencilerine özel bir sınıf hazırladı.

A+A-

Akarcan Çakır, Samsun'un Çarşamba ilçesindeki Gökçeçamak Ortaokulu'nda Bilişim ve Teknoloji Öğretmeni.

Çakır, ABD'li felsefeci Robert Maynard Pirsig'in ülkesinin bir ucundan diğerine, bir adamın iki arkadaşı ve oğluyla yaptığı 17 günlük yolculuğunu anlattığı Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı kitabından esinlendi.

Hem kitabın yazarını ölümünün birinci yılında anmak için hem de fikirler yürüttüğü kitaptan yola çıkarak özel bir sınıf tasarladı.

Sınıfın oturakları ağaç kütüklerinden. Ortasında motosiklet, duvarlarında kitapla ilgili yazılar bulunuyor. Pirsig ve kitabını anmak adına bir de köşe yapıldı.

İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki bir köy okulundaki bu sınıf, diğer sınıflardan farklı tasarımıyla dikkat çekiyor.

Çakır, Robert M. Pirsig’in Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı kitabından esinlenerek dünyada bir okula ilk kez "kitaptan sınıf kazandırmak" istediklerini söyledi.

"24 Nisan 2018 Robert M. Pirsig’in ölümünün birinci yıl dönümü. Anısına okulumuzda bir kitap projesi başlattık. Sınıfımızı kitaba çevirdik. Adına da 'Sınıfımı Anlatsam Kitap Olur' dedik. Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı kitabında ne varsa buraya koyduk. Neden yaptık derseniz, çocukların kitap okuma sevgisi kazanmalarını istedik, kitap sevgisi kazanmalarını istedik. Çocuklar kitaba baktıkları zaman sadece mürekkep ve kağıt görüyorlar. Onun arkasındaki dünyayı göremiyorlar, oraya gidemiyorlar. Çünkü hayal güçleri gelişmemiş. Onlar hayal edemiyorlarsa ben de o dünyadan bir şeyler alıp buraya getirdim."

Sınıfı dizayn etmek 2 ay sürdü ve 10 bin liraya mal oldu.

Okul müdürünün ve köylülerin desteklediği proje ile özel bir sınfa sahip olan öğrenciler ise bu durumdan oldukça memnun.

Kaynak: AA 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.