Kosova'da savaş suçları mahkemesi kuruldu

Kosova'da savaş suçları mahkemesi kuruldu

1995-1998 yılları arasında Sırpların katliamına uğrayan Kosova'da Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulma kararı Meclis’ten geçti.

A+A-

Kosova Meclisi, Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulmasına ilişkin yasayı; 5 ret, 82 kabul ve 1 çekimser oyla kabul etti. Böylece Kosova’da, savaştan 16 yıl sonra, Savaş Suçları Özel Mahkemesi kurulacak.

Öğlenden önce başlayan Meclis Genel Kurul toplantısında, Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulmasına ilişin önergeyi Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Meclis’e sundu.

Başbakan Mustafa, savaş dönemindeki işlendiği iddia edilen suçlarla ilgili gerçeğin ve adaletin açıklığa kavuşturulması için Kosova Savaş Suçları Mahkemesi’nin kurulmasının şart olduğunu belirtirken, milletvekillerinden ‘Evet‘ oyu kullanmalarını istedi. Mustafa, Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulmasının Kosova’nın stratejik ortakları ABD ve AB’ne üye ülkelerinin talebi olduğunu, bu mahkemenin Avrupa Konseyi tarafından soruşturulan suçları araştıracağını açıkladı. Başbakan : “Özel Mahkeme’nin kurulması, bu ülkenin adaleti uygulamaya başladığını dünyaya göstermesi demektir.” dedi

Muhalefet parti milletvekilleri, Savaş Suçları Mahkemesi’nin kurulması, Kosova için can verenlere karşı bir uygulama olduğu için, bunun için ‘Evet’ oyu kullananların vatandaşlara hesap vereceğini savundular. 8 saat süren tartışmalardan sonra yapılan oylama sonucunda Anayasa değişikliği Meclis'ten geçti.

Kosova Meclisi Genel Kurul oturumunda milletvekilleri, aynı zamanda muhalefet tarafından önerge olarak sunulan Sırbistan’ın, Kosova’da işlediği ‘Soykırım Karar Önergesi’ nin toplantı gündemine alınmasını ise reddedildi.

 
Akit

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.