Koronavirüs süreci çocuklarda kaygıyı artırdı

Koronavirüs süreci çocuklarda kaygıyı artırdı

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan tedbirler, pek çok kişinin psikolojisini olumsuz etkiledi. Uzmanlara göre, bu süreç özellikle gelişme çağındaki çocuklarda travmalara neden olabilir. Peki bunun önüne geçmek için ne yapmak gerekiyor?

A+A-

Salgın sürecinin uzaması, ruhsal sorunları tetikledi. Özellikle çocuk sahibi kişilerde kaygı ve stres arttı. Uzmanlara göre çocukların psikolojisini ebeveynlerinin davranışları belirliyor.

ODTÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Kazak Berument, korona sürecinde annelerde kaygı, depresyon ve stres düzeylerinin artığını söylüyor.

Çocukta salgın travmasına dikkat

Çocuklardaki kaygıyı azaltmada öncelikli görev ailelerin. Uzmanlara göre çocuklarla iletişimde; telaş ve panik içeren davranışlardan kaçınılmalı.  Gerçek dışı ifadeler kullanılmamalı. Bunun yerine rahatlatıcı telkinlerde bulunulmalı.

Salgın döneminde ideal ebeveynlik şeklini açıklayan Dr. Kazak, ailelere tavsiyelerde bulundu:

“Açıklayıcı akıl yürütme dediğimiz ebeveynlik en ideali. Hem sevginizi gösterdiğiniz hem de çocukta bir şeyleri kısıtlarken açıklamalar yaptığınız bir ebeveyn modeli bu. ‘Bunu yapmamalısın çünkü şu nedenle…’ ya da  ‘yaparsan şöyle olur’ gibi açıklamalar çocukların olayları anlamasında davranışlarını düzenlenmesinde ve gelişmesinde etkili.”

TRT HABER

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.