Ersin MİMAN

Ersin MİMAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Koronavirüs (covid-19) ve Diğer Hastalıklara Karşı Te’sirli Duâlar

A+A-

Kıymetli Kardeşlerim,

Koronavirüs (covid-19) nedeniyle umûmi bir musîbete neredeyse bütün dünyâ dûçâr oldu. Elbette maddî tedbîrlere azamî ehemmiyet vermek ve mutlaka icâbet etmek ile berâber, herşeyin dizginini kudretiyle tutan ve herşeyin üzerinde mutlak tasarruf sâhibi olan Zât-ı zü’l-Celâlî ve’l-İkrâm’ın himâyesine girip, O’ndan; bizi, âilemizi, kardeşlerimizi ve ümmet-i Muhammediye’yi hıfz etmesini dileyeceğiz.

Duâ etmenin kuvveti ve makbûliyeti inkâr edilemez. Furkân Sûresi, 77. Âyette meâlen: “Duânız olmazsa, ne ehemmiyetiniz var” diye ikâz ve ihtâr etmesi; biz âciz ve biçâre kullarını duâya sevk ediyor.

Bu umûmî musîbetten muhâfazamızı, Cenâb-ı Erhamürrahimin’den (c.c.) istemek niyetiyle, bu gibi hastalık musîbetlerine karşı rivâyet edilmiş olan pek kuvvetli ve te’sirli birçok duâyı sizler için burada derledim. Mûteber olan kaynaklardan (Mecmuâtu’l-Ahzâb, Erba’în-i İdrîsiye, İmâm-ı Zeynelâbidîn (r.a.), İmâm-ı Şâfiî, Ezkâr-ı Nûriye vd.) derlenen bu duâların umûmunu birden okumak belki herkese mümkün olmayabilir ancak kısa olanlarını hıfz ederek gün içinde sürekli zikretmek pek hayırlı olur inşâallah. Zirâ, zarârı olmamakla berâber, ubûdiyet olması cihetiyle menfaati pek azîmdir.

Buradaki duâların muhtelif te’sirâtlara sâhib olduğunu bilip, her gün okumaya gayret etmek lâzım geliyor. Belki günlere taksîm ederek bir haftada bitecek şekilde okumak da mümkündür.

Lem’âlâr mecmûasında da bahsedildiği gibi; “ilâçlara hâsiyetleri veren ve tes’îri halkeden ancak Şâfî-i Hakîkî olduğu gibi, yaptığımız duâların da kabûl makâmı ve mercî ancak ve ancak Şâfî-i Hakîkî’dir (cc).

Bâzı rivâyetlerde yazılan “yirmi defa okunur” gibi tâbirler, bir sefere mahsûs olmayıp, hergün düzenli olarak okunması icâb ediyor.

Burada kaydettiğimiz duâlar, yalnızca Koronavirüs salgını için değil, her türlü hastalığa karşı okunacak kuvvetli duâlardır. Hasta olanların üzerine okumak da faydalı olduğu gibi, kendi üzerimize de okuyacağız. Hem bu duâları okumak için illâ hasta olmak da gerekmiyor, muhâfazamız için de okunacak.

Okuyoruz okuyoruz kabûl olmuyor” gibi serzenişlere bâzen şâhid oluyoruz. Evvelen, duâlar dâima ihlâsla okunmalı. Samîmi bir niyet ile Cenâb-ı Erhamürrahimin’e (cc) yönelmeli. Duâlara öncesinde istiğfâr (tevbe) ve Salavât ile başlamalı, nihâyetinde yine Salavât ile bitirmeli. 

Sâniyen, Cevâb vermek ayrıdır, kabûl etmek ayrıdır. Her duâ için cevâb vermek var; fakat kabûl etmek, hem ayn-ı matlûbu vermek Cenâb-ı Hakk’ın hikmetine tâbi’dir. (…) Eğer duâ çok edildiği halde beliyyeler def’olunmazsa denilmeyecek ki: ‘Duâ kabûl olmadı.’ Belki denilecek ki: ‘Duânın vakti, kazâ olmadı” (Sözler) Yâni, okumaya devâm edilecek.

Cenâb-ı Hakk (cc) bizleri, sizleri, milletimizi ve ümmet-i Muhammediye’yi bu gibi umûmi tâunlardan muhâfaza etsin, elfu elfi âmin.

DUALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum