1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kore’de İslam gün geçtikçe yayılıyor
Kore’de İslam gün geçtikçe yayılıyor

Kore’de İslam gün geçtikçe yayılıyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Koreli Müslümanlardan oluşan bir heyeti makamında kabul etti.

A+A-
Kore Müslümanları Federasyonu Genel Sekreteri Abdurrahman Zeki Javang, başkanlığındaki heyeti kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini kaydetti. 
 
İki ülke arasındaki mesafenin uzak olduğunu ancak iki ülke Müslümanlarının birbirlerine kardeş bağı ile bağlandığını ifade eden Başkan Görmez, şunları söyledi;
 
“Öncelikle ülkemize hoş geldiniz. Kore’deki Müslüman kardeşlerimizin temsilcilerini Başkanlığımızda ağırlamaktan mutluluk duyduk. Aramızda uzun mesafeler olsa da Allah bizleri kardeş kılmıştır. İslam kardeşliği kan kardeşliğinin de fevkindedir. Nerede olursa olsun Müslümanların birbirlerinin dertleriyle dertlenmeleri, aynı vücudun azaları gibi olmaları Peygamber Efendimiz tarafından emredilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığının yüzü aşkın ülkede çalışmaları var. Son yıllarda Müslümanların azınlık olarak yaşadığı ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimizle nasıl yardımlaşabiliriz? Onun yollarını arıyoruz. Bu amaçla ‘Müslüman Azınlıklara Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ adıyla yeni bir vakıf kurduk. Kore’deki kardeşlerimizle ilişkilerimiz henüz gelişme noktasında. Ancak sizin bu ziyaretiniz inşallah bu ilişkilerin canlanmasına öncülük yapacaktır.” 
 
Kore Müslümanları federasyonu Genel Sekreteri Javang ise, gördükleri yakın ilgiden dolayı teşekkür ederek, Türk halkını kendilerine kardeş gördüklerini söyledi. Kore’de İslam’ın gün geçtikçe daha fazla yayıldığını ve anlaşıldığını kaydeden Javang, “1955 yılından bu yana İslam dini gün geçtikçe daha da gelişmektedir. Şuanda Kore genelinde 135 bin Müslüman var. Kore’de cami sayısı ise sadece 15 tanedir. Artan Müslüman sayısıyla bu sayı yetersiz kalmaktadır. Daha büyük camilere ihtiyacımız var. Kore Müslümanları Federasyonu İslam dininin yayılması için çaba sarf etmektedir.” dedi.  
 
Diyanet 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.