Köpekler, insanların yalan söylediğini anlayabiliyor

Köpekler, insanların yalan söylediğini anlayabiliyor

Avusturya’daki Viyana Üniversitesi’nden araştırmacılar köpeklerin, insanların onlara yalan söylediğini anlayabildiğini keşfedildi.

Proceedings of the Royal Society B isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmada 260 köpeğin doğruyu ve yalanı ayırt etme yetenekleri incelendi.

Deney düzeneğinde köpeklere iki opak kase sunuldu. Köpeklerin, kovalardan birinde gizlenen yiyeceği bulmak için tanımadıkları bir insanın tavsiyelerine uyması gerekiyordu.

Söz konusu kişi, köpeğe bakarak içinde ödül yemeği bulunan kaseye hafifçe vurarak, "Bak, bu iyi, bu çok iyi" cümlesini söylüyordu. Tavsiyeye uyan köpekler yiyeceğe ulaşıyordu.

Araştırmacılar, daha sonra düzeneği değiştirdi ve deneye bir kişi daha ekledi. Bu yeni kişi, kaselerin içindeki yiyeceğin yerini değiştiriyordu.

Köpeklere tavsiye veren kişiyse bazen bu değiştirme işlemi sırasında orada bulunuyor, bazen de bulunmuyordu. 

Ancak orada bulunmadığı zamanlarda da değiştirme işleminden sonra geliyor ve karşısındaki köpeğe yine tavsiye veriyordu.

İncelemelerin sonucunda köpeklerin, yiyeceklerin yeri değiştirilirken orada bulunmayan insanların tavsiyelerini dinlemediği görüldü. Kısacası söz konusu insanın, yiyeceğin yerini aslında bilmediğini anlamışlardı.

Ancak daha da önemlisi, köpeklerin yarısı, karşısındaki insanın yanlış kaseyi işaret ettiğini gözlem yaparak anlıyor ve verilen tavsiyeyi görmezden geliyordu.

Araştırmacılara göre bu durum, köpeklerin yalan söylendiğini anlayabildiğini kanıtlar nitelikteydi.

Diğer yandan araştırmacılar, bu kadarla da kalmadı. Aynı deneylerin daha önceki versiyonlarını da inceledi.

Bu versiyonlarda köpekler yerine 5 yaşındaki çocuklar, makak maymunları ve şempanzeler yer alıyordu. 

Ancak bu deneylerde çocuklar ve diğer hayvanlar, yalan söyleyen kişilerin tavsiyelerine uymaya köpeklerden daha eğilimliydi.

Araştırmacılara göre bu durum, köpeklerin diğer canlılara kıyasla, tanımadıkları insanlara daha az güvendiğini gösteriyor.

Independent Türkçe

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum