Kopanhag ve Brüksel'de İsrail protesto edildi

Kopanhag ve Brüksel'de İsrail protesto edildi

İsrail'in, Filistinlilere karşı son zamanlarda artan şiddet ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri Brüksel ve Kopenhag'da protesto edildi.

A+A-

İsrail'in, Filistinlilere karşı artan şiddet ile Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri, Belçika'nın başkenti Brüksel'de ve Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da protesto edildi.

Bürüksel'de göstericiler, Filistin halkıyla olan dayanışmalarını göstermek için eylem sonunda insan zinciri oluşturdu.

Brüksel'deki Monnaie Meydanı'nda toplanan eylemciler, Filistin bayraklarının yanı sıra ''İsrail'i boykot edin'', ''Filistin'e özgürlük'' yazan döviz ve pankartlar taşıdı, ''Çocuk katili İsrail'', ''Özgür Filistin'' şeklinde slogan attı. İsrail yönetimine karşı yaptırım uygulanmasını isteyen gruba, Belçikalı siyasetçiler de destek verdi. 

Filistin asıllı bir gösterici, İsrail'in Filistin'de gençlere, kadınlara karşı uyguladığı şiddeti protesto etmek için toplandıklarını belirterek, ''İsrail son 10 günde 39'dan fazla kadın ve genci büyük bir soğuk kanlılıkla katletti. Filistin halkı Mescid-i Aksa ihlallerine karşı direnişte. Ülke dışında yaşayan Filistinliler olarak, oradaki direnişi destekliyoruz'' dedi. 

''Daha fazla tahammül edemiyoruz'' 

Belçikalı bir gösterici de İsrail'in baskıcı uygulamalarına karşı Filistinlilere destek vermek için protestoda yer aldığını ifade ederek, ''Artık daha fazla tahammül edemiyoruz. İsrail, katliamlar gibi, ayrımcı uygulamalar gibi yaptığı şeylerin hesabını vermekten sürekli olarak kurtuluyor'' şeklinde konuştu.  

Başka bir eylemci de onlarca yıldır Filistin topraklarında devam eden uygulamalara karşı sesini yükseltmek istediğini dile getirerek, ''Meseleyi gündemde tutmak gerekiyor. Bu noktada Filistin halkını desteklemek çok önemli'' ifadesini kullandı.

Yaklaşık 2 saat süren protesto sonunda, katılımcılar Filistin halkına verdikleri desteği göstermek için insan zinciri oluşurdu. Göstericiler daha sonra dağıldı. 

"İsrail akla gelebilecek her türlü eziyete de baş vuruyor"

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da parlamento önünde toplanan yüzlerce kişi İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etti.

Filistin ve Danimarka bayrakları taşıyan göstericiler Danimarka hükümetinden İsrail'e baskı yapmasını talep etti.

Mitingde konuşan eski milletvekili Trine Pertou Mach, İsrail'de aşırı sağın güçlendiğine dikkat çekerek dünyanın Filistin'de yaşananlara göz yummamasını istedi.

Mach, "'Terör devleti İsrail  her gün işgaline devam ederken akla gelebilecek her türlü eziyete de baş vuruyor. Ne Merkel, Ne Obama, ne Rasmussen ne de bir tane Arap lider çıkıp olanlara dikkati çekmiyor. Biz buralarda sadece sinirli ve taş atan Filistinleri görüyoruz, çünkü sadece bunu gösteriyorlar. Ülkesi olmayan ya da hiç bir hakkı olmayan Filistinleri görmüyoruz" dedi.

Birlik partisinden milletvekili Nikolaj Villumsen de  "Danimarka ve diğer Avrupa ülkeleri olarak İsrail'e yeterli baskıyı kurmalıyız. İsrail artık insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermeli. İşgal son bulmalı, İsrail boykot edilmeli ve Filistin tanınmalı" şeklinde konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.