Konya ihracatta göz dolduruyor

Konya ihracatta göz dolduruyor

Konya'nın ülke ekonomisine ve ihracatına katkısının artarak devam edecek

A+A-

Konya'da Dış Ticaret Bilgilendirme semineri düzenlendi. Programda söz alan Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Sazak, "Konya, Türkiye ortalamasının üzerinde performans gösteriyor. Konya'nın ülke ekonomisine ve ihracatına katkısının artarak devam edeceğine inanıyorum" dedi.

Ekonomi Bakanlığı ve Konya Sanayi Odası (KSO) işbirliğiyle Dış Ticaret Bilgilendirme semineri düzenlendi. Programın açılışında söz alan Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Daire Başkanı Emrah Sazak, son 10 yılda Konya'nın ihracatının Türkiye ortalamasının üzerinde performans göstererek 10 kattan fazla arttığını, ihracatçı firma sayısının da 4 katına çıktığını söyledi. Sazak, 'Konya'nın ülke ekonomisine ve ihracatına katkısının artarak devam edeceğine inanıyorum.' dedi. Ekonomi Bakanlığı'nın firmaların uluslararası rekabetçiliğini artırmak amacıyla yürüttüğü Ur-Ge Projeleri hakkında da bilgi veren Sazak, Konya Sanayi Odası'nın Ur-Ge çalışmaları konusunda başarılı bir oda olduğunu, Konya'da KSO aracılığıyla 'ayakkabı, otomotiv yan sanayi, döküm, tarım makinaları' olmak üzere 4 sektörde Ur-Ge desteği verildiğini, ayrıca yine Konya'da yumurta sektöründe de Ur-Ge desteği bulunduğunu bildirdi.

SAZAK'TAN SÜREKLİ İHRACAT VURGUSU

Türkiye'de 2003-2012 yılları arasında ihracat yapan firma sayısının 140 bin olmasına rağmen, 10 yıl üst üste kesintisiz ihracat yapan firma sayısının 8 binlerde olduğunu vurgulayan Sazak, sürekli ihracat yapan firmaların sayısının artırılması gerektiğini, Ekonomi Bakanlığı'nın bu konuda çalışmalar yürüttüğünü anlattı. Sazak, 'Dış ticaret seminer seferberliğinin ilk ayaklarından birisi Konya'da gerçekleştirildi. Bu seminerlerle amacımız, ihracat potansiyeli olmasına rağmen ihracat yapmayan firmaları ihracatçı yapmak ve sürekli ihracat yapan firma sayısını artırmak. Seminerin Konya'nın ihracatına katkı sağlamasını diliyorum' şeklinde konuştu. 'Firmalarımızın rekabetçiliğini ve kabiliyetini artırmak zorundayız' diyen Sazak, Türkiye'de 2002 yılında 30 bin civarında olan ihracatçı firma sayısının 2013 yılında 56 bine ulaştığı, ihracatçı firmaların yüzde 80'inin toplam ihracatın yüzde 5'ini gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

SOYDEMİR VE İNAN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

Sazak'ın ardından söz alan Motus Otomotiv Makine ve Metalurji Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hıfsı Soydemir ve MVD İnan Takım Tezgahları Sanayi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdurrahman Vasıf İnan da katılımcılara tecrübelerini anlattı. Tecrübe paylaşımlarının ardından Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Hakan Murat Önder, ihracat mevzuatı, dahilde ve hariçte işleme rejimlerini anlatırken, İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Yılmaz Bozkurt ise, Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve Turquality desteklenmesi, yurt dışı birim, marka, tanıtım ve destekleri hakkında bilgi verdi.

Yeni Şafak

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.