Konut en önemli sosyal güvence

Konut en önemli sosyal güvence

Konut satışları haziran ayında da yükselişini sürdürürken sektörün önde gelenleri, belirsizlik dönemlerinde gayrimenkulün ‘sosyal güvenlik’ olarak görüldüğüne dikkat çekiyor.

A+A-

Türkiye genelinde konut satışları 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 19.1 oranında artarak 110 bin 657 oldu. Ocak ayından itibaren yükselişini sürdüren konut satışlarında şubatta yüzde 15 artış olurken, martta artış yüzde 32.4 olarak gerçekleşti.

Nisan ayında ise yüzde 42.7 oranındaki artışla konut satışları en yüksek noktayı gördü. Mayıs ayında ise artış 19.4 oranında olmuştu. Ancak siyasal ve ekonomik belirsizlik, dalgalanan döviz kuru ve Suriye sınırında gerçekleşen olaylar, haziran satışlarının daha düşük olacağını hissettiriyordu. Ancak korkulan olmadı. 

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 artarak 51 bin 202 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46.3 oldu. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.2 artış göstererek 59 bin 455 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 11 bin 852 konut satışı ve yüzde 19.9 pay ile ilk sıraya yerleşti
 
Kim Ne Dedi? 

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik:

‘Yatırım limanı’ olarak görülen konutta ikinci el satışlarını analiz etmek gerekiyor. İkinci elde satışlar daha yoğun. Tapular veriliyor vs. ama bu yıl satış gerçekten hiç azalmıyor. İkinci el satışlar, birinci el satışları geçti. Daha fazla ivme yapmaya başladı. İkinci el daha önemli bir pazar. İkinci ele İstanbul özelinde bakarsak kentsel dönüşüm hızlandı tapular bu yüzden hızla el değiştiriyor. İstanbul’da iki satış grubunda da artış tırmanıyor. İkinci eli artık daha dikkatli incelemek lazım. Ya da birinci eldeki fiyat artarken ikinci el daha cazip geliyor olabilir. Fiyat farkıyla mı bir yüklenme var, mutlaka bunun üzerine düşünüp analiz yapmak lazım.
 

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

TÜİK verilerini tapu kayıtlarından alıyor. Bu yıl proje teslimlerinde önemli bir yıl. O yüzden verilerin daha çok geçen yılı yansıttığını söyleyebiliriz, buna rağmen satışların bu yıl artış ivmesini korudu.

Yatırımcı bazen geri duruyor ama oturumcuda böyle bir durum yok. Bu ara biz oturumcuya satıyoruz. Kendi satışlarımızda da bunu gözlemliyoruz. Nakit ödeme yaparak alım yapan oturumcu sayısının artması da bizi sevindiriyor. Altın düşme eğilimdeyken altınını bozduran, döviz yükselince dövizi bozduranlar nakit alımı artırdı.
 

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım:

Temmuz verilerinin önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10’lar seviyesinde artış göstermesini, ancak haziran ayına göre ise azalma olacağını öngörüyoruz.

emlakrehberi

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.