Klimalı ofislerde maske takmak gerekiyor

Klimalı ofislerde maske takmak gerekiyor

İsviçreli bilim insanları Klimalı ofislerde maske kullanımı konusunda uyardı.

İsviçreli bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve salgına hazırlanma ve yönetimi federal komisyonu üyesi Christian Garzoni'ye göre klima sistemleri havayı odanın etrafında hareket ettirerek virüsü yayıyor ya da mevcut havayı değiştirmek yerine geri dönüştürüyor.

Garzoni'ye göre klimalı ortamdaki 1,5 metrelik sosyal mesafe dahi virüsün bulaşmasını engelleyemez.

"KLİMA VİRÜSÜ TAŞIYOR"

Garzoni, "Birileri benden üç metre uzak bir mesafede otursa bile klima, hava parçacıklarını benim bulunduğum alana taşıyabilir." diyor.

Enfekte olan bir kişi konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında, sekiz metreye kadar mikro damlacıkları yayabileceğini kaydeden Garzoni, "Bu kirlenmiş 'bulut' havada birkaç dakika asılı kalabilir." uyarısında bulundu.

İsviçre'de bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından oluşan heyet, enfekte olmuş bir kişinin 1 dakika boyunca yaptığı konuşma sırasında hava yoluyla bin kontamine damlacık yayabileceğini ve bu damlacıkların da en az sekiz dakika havada asılı kalabileceğini belirtiyor.

"OFİSTE MASKE ŞART"

"Yürütülen çalışmalar, koronavirüsün özellikle yetersiz havalandırılan odalarda aerosoller (havada asılı durumda bulunan küçük tanecikler) tarafından bulaşabileceğini gösteriyor." diyen Garzoni, havadaki kontaminasyonu önlemek veya en azından hafifletmek için kötü havalandırılan kapalı alanlarda mutlaka maske takılması gerektiğini dile getirdi.

Garzoni, "Bu nedenle, ofiste maske takmak şart." diye konuştu.

KAYNAK: EURONEWS

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.