KKTC'de sıcak alarmı

KKTC'de sıcak alarmı

KKTC’de sağlık konusunda en önde gelen sivil toplum kuruluşu olan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Filiz Besim, devleti aşırı sıcaklar için önlem almaya ve olağanüstü hal ilan etmeye çağırdı.

A+A-

KKTC’yi etkisi altına alan aşırı sıcaklar yetkilileri harekete geçirdi. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB)Başkanı Dr. Filiz Besim, aşırı sıcaklar konusunda devleti önlem almaya çağırdı. Besim, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, son birkaç gündür ülkeyi de etkisi altına alan aşırı sıcakların insan sağlığını ciddi boyutta tehdit eder hale geldiğini kaydetti.

“12.00- 16.00 SAATLERİ ARASINDA TATİL İLAN EDİLEBİLİR”

Dün acil serviste sıcağa bağlı olarak yaşanan izdihamın kendileri için çok ciddi bir uyarı olduğunu kaydeden Besim, “Biz Kıbrıs Türk Tabipleri olarak devleti bu konuda acil önlem almaya çağırıyoruz. Mesai saatleri öne çekilebilir ya da saat 12.00- 16.00 saatleri arasında tatil ilan edilebilir. Bu önlemin özellikle özel sektörü de kapsaması ve insanların aşırı sıcak altında çalıştırılmaması çok önemlidir. Çalışma Bakanlığı bu konuda gerekli denetimleri yapmalıdır” dedi.

“DEVLET OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETMELİ”

Meteorolojinin verdiği bilgiye göre ülkedeki aşırı sıcakların bir süre daha devam edeceğini kaydeden Besim vatandaşların, özellikle de açık havada çalışanların sağlığını korumak için devletin olağanüstü hal ilan etmesine ihtiyaç olduğunu söyledi. Besim şöyle devam etti: “Biz Kıbrıs Türk Tabipleri olarak yurttaşlarımızdan ricamız, hava sıcaklığının gölgede 43 dereceye kadar yükseldiği bu günlerde, özellikle kronik hasta grubunda olan kalp ve damar hastaları, diyabet ve astım hastaları ile yaşlı ve çocuklar 10.00 - 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmamaları ve bu saatlerde deniz veya havuza da girmemeleridir.
Ayrıca, vatandaşlarımızı bu sıcak havalarda bol bol su ve sıvı gıda tüketmeye davet ediyoruz.”
Öte yandan ülkenin sıcak karakterli Basra Alçak Basınç Sisteminin etkisi altında olduğu ve buna bağlı olarak oluşan sıcak hava dalgasının yarın ve perşembe günleri de etkisini sürdüreceği kaydedildi. KKTC Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada en yüksek hava sıcaklığı mevsim normallerinin 7 ile 9 derece üzerinde; iç kesimlerde, 41- 43, sahillerde ise 34 -36 derece dolaylarında seyredeceği kaydedildi. Bölgede, orman yangın olasılığının “kritik” ve ultraviyole radyasyonunun ise “aşırı” seviyede seyrettiğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı (arazi ve orman yangını, sıcak çarpması vb.) yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları da tavsiye edildi. 

IHA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.