Kızılay’a kan bağışında rekor artış

Kızılay’a kan bağışında rekor artış

Ülke kan ihtiyacının yüzde 82’si karşılayan Türk Kızılay’ı, geçtiğimiz yıl 1 milyon 640 bin 883 üniteye kan toplayarak 2012 yılına göre yüzde 12 artış sağladı.

A+A-

Kızılay yetkililerinden alınan bilgiye göre 2013 yılında 'Küçük Bahaneler Büyük İyiliklere Engel Olmasın' sloganı ile kan toplayan kurum, üniversite gençliğinin desteği ile yürütülen Hedef 25 çalışmalarını sürdürüyor. Kızılay, 2014 yılı için farklı bir slogan ile görünürlüğü artırarak gönüllü kan bağışlarını artırmayı planlıyor.

BİR BÖLGE KAN MERKEZİ DAHA AÇILACAK

Hastanelere güvenli kan sağlayan Türk Kızılay’ı, 15 Bölge Kan Merkezi’nin altında 61 Kan Bağışı Merkezi’nde kan bağışı topluyor. 2014 yılı itibariyle 1 Bölge Kan Merkezi daha açmayı planlayan Kızılay, çeşitli kampanyalar ile kan bağışını teşvik etmeye çalışıyor. Her yıl kan bağışı bilincinin artmasıyla toplanan kon oranı da artıyor. Kurum, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 artış sağlayarak 1 milyon 640 bin 883 üniteye kan topladı. En fazla kan ise 164 bin 369 ünite ile İstanbul'da toplandı. En fazla bağış yapan iller arasında İzmir ve Ankara yer aldı.

KAN BAĞIŞI SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞİYOR

Kan bağışı için 18-65 yaş aralığında her sağlıklı birey kan bağışçısı adayı olabilir. Kan bağışı için, form doldurma işlemi, doktor onayı, kan bağışı işlemi ve dinlenme, ikram aşamaları söz konusu. Kan bağışı öncesinde doldurulan formlar Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanıyor. Form doldurma sonrasında bağışçı adayının tansiyon, nabız, ateş, boy/kilo ölçümü gibi fiziksel muayenesi yapılıyor. Tüm değerler ve form bilgileri doktorlar tarafından değerlendirilip, hem bağışçının hem de kana ihtiyacı olan hastaların sağlık durumları göz önünde bulundurularak onay işlemi gerçekleşiyor. Kan bağışı işlemi yaklaşık 4-8 dakika sürüyor. İşlem tamamlandığında bağışçı dinlendirip ikram bölümünde ağırlanıyor.

VERİLEN KAN 3 İHTİYAÇ SAHİBİNE GİDİYOR

Tek kullanımlık ve steril malzemelerin kullanılması sayesinde, kan bağışı işlemi sırasında hastalık bulaşması ihtimali ortadan kaldırılıyor. Bağışlanan kanlar uluslararası standartlarda testlere tabii tutuluyor. 1 ünite kan (450 ml±yüzde 10) kullanım alanlarına göre 3 farklı ürüne ayrılıyor. Kan bağışçıları ayırdıkları kısa zamanda, 3 ihtiyaç sahibine ışık oluyor.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.