Kıyak: Osmanlıca zorunlu ders olsun

Kıyak: Osmanlıca zorunlu ders olsun

Türkiye Cami ve Kur’an Kursları Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, ilkokuldan itibaren Osmanlıcanın okullarda zorunlu ders olarak okutulması gerektiğini söyledi.

A+A-

Duran Savaş'ın haebri:
  
Kıyak, yaptığı açıklamada, tarihte destan yazan Osmanlı’nın torunları olarak Osmanlıca'nın kesinlikle öğrenilmesi gerektiğini belirtti. Osmanlıca’nın ilkokuldan başlayarak zorunlu ders olarak okutulmasını talep ettiklerini ifade eden Kıyak, “Eğitim sistemimizin kapılarını tarihine açmak gerekiyor. Bu eğitimimizi en az çağdaş ve demokratik dünyayla bütünleştirmek kadar önemlidir. Osmanlıcanın, ilköğretim sıralarından itibaren zorunlu ders olmasının, eğitim sisteminin zaruri bir ihtiyacı ve milletin öz vicdanının gereğidir.” dedi.

Yeni neslin, hâsılı milletin tarihiyle ve ecdadıyla arasındaki duvarı yıkacak yegane reformun Osmanlıcanın zorunlu ders olarak okutulması olduğunu dile getiren Kıyak, şunları kaydetti: “Türk eğitim sisteminin yaygın, derin ve tarihi sorunlarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Medeniyetinin ve şanlı tarihinin bin yıllık birikimine ulaşmak, Yeni ve Büyük Türkiye'nin eğitim hedeflerinden birisi olmalıdır. Osmanlıcayı bilmeyen bir nesil ile tarihimizden uzaklaştırılır iken, aslında ana dilimizden de bir hayli uzaklaştırılmışız. Türk edebiyatına milyonlarca eser kazandıran, milyonlarca arşiv belgesinin oluşturulduğu tarihî bir yazı dili olan Osmanlıca, yaklaşık bin yıllık siyasî, sosyal, ekonomik, askerî ve kültürel tarihini okuma, anlama ve tarihinden ders alarak geleceğe o büyük vizyondan bakma imkânı sağlayacaktır.”

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.