Kitaplarda 'sabit fiyat' tartışması

Kitaplarda 'sabit fiyat' tartışması

Online kitap platformlarında yapılan büyük indirimler, uzun zamandır yayıncıları endişelendiriyor.

A+A-

Online kitap platformlarında yapılan büyük indirimler, uzun zamandır yayıncıları endişelendiriyor. Yıkıcı olarak adlandırdıkları indirimlerle kitabevlerinin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını savunan yayıncılar, bazı Batı ülkelerinde olduğu gibi kitapların “sabit fiyatla” satılması gerektiğini savunuyor. Okuyucular ise internetten ucuz kitap alamama endişesi taşıyor.

DEĞERLENDİRME BAKANLIK'TA

Son günlerde, sonbaharda sabit fiyat kanunu çıkacağına dair sosyal medya paylaşımları üzerine konuyu sorduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Taner Beyoğlu, henüz bir kanun taslağı ortaya çıkmadığını ancak Bakanlığın farklı birimlerinin talepleri değerlendirdiğini söyledi.

Beyoğlu “Piyasadaki bazı büyük indirimler, rekabeti bozucu etkiler oluşturabiliyor. Belirli başlıklarda daha çok popüler üretime doğru bir kayışa sebep olabiliyor. Eylül ayında kanunun çıkacağı bilgisi doğru değil ama ‘sabit fiyat’la alakalı uzun zamandır sektör talebi var. Yazılı millî kültür eserlerine erişilmesi ve içerik üretimin daha kolay hâle gelmesi için bu yazılı talepleri değerlendiriyoruz. Fakat bundan sonra indirimli kitap satın alınamayacağına dair yorumlar gerçekçi değil. Dengeyi sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.