Kitap okuyarak otizmli çocuklara destek oluyorlar

Kitap okuyarak otizmli çocuklara destek oluyorlar

Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki bir kültür merkezinde oluşturulan kütüphanede başlatılan kampanya ile 1 lira karşılığında ödünç alınan kitaplardan elde edilen gelir otizmli çocuklar yararına kullanılıyo

Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki bir kültür merkezinde oluşturulan kütüphanede başlatılan kampanya ile 1 lira karşılığında ödünç alınan kitaplardan elde edilen gelir otizmli çocuklar yararına kullanılıyor.

İlçedeki seyir alanı olan Temenni Tepesi'nde faaliyet gösteren Büyükakten Kültür Merkezi, "Kitap hamalı" adıyla ve "Al götür, oku getir" sloganıyla başlattığı proje çerçevesinde merkezdeki kütüphanede yer alan yüzlerce kitabı 1 lira karşılığında 15 günlüğüne ödünç veriyor.

Proje 4 yıldır yürütülüyor

Geçen yıl 770 okurun ödünç kitap uygulamasından faydalandığını, elde edilen gelirin Adapazarı Otistik Çocuklar Derneğine bağışlandığını dile getiren Demir, şöyle devam etti:

"Misafirlerimize bazen bir kitap veriyoruz, bize kargo ile gönderim yaparken beş kitap olarak geri gönderiyorlar. Okurlarımız kütüphanemize katkı sunuyor ve gittikçe büyüyoruz. Bu kütüphanenin tarihi, 1880 yılında İstanbul'da Osmanlı Sarayı'nda görev yapan Tahsin Ağa'nın bu binaya 817 kitap göndermesiyle başlıyor, 1950 yılına kadar bina Ürgüp'ün ilk kütüphanesi ve Anadolu'nun ilk kütüphanelerinden birisi. 2005 yılından bu yana da Büyükakten Kültür Merkezi olarak kullanılıyor. Ödünç kitap projesini de 4 yıldır yürütüyoruz. Binamızda aynı zamanda Ürgüp'ün geçmişini anlatan eski tarihlere ait fotoğraf sergisi de bulunuyor."

Niğde'den Ürgüp'e gezmek için gelen üniversite öğrencisi İrfan Turgut Altıparmak da ödünç kitap aldığını, Osmanlı tarihini anlatan kitabı okuduktan sonra kargoyla geri göndereceğini söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.