Kış lastiğine bu yıl 5 milyar lira harcanacak

Kış lastiğine bu yıl 5 milyar lira harcanacak

LASED Başkanı Mustafa Karataş, "Bu yıl 4 milyon adet kış lastiği satışının gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Uygulamanın ekonomik boyutu ise yaklaşık 5 milyar lira olacak" dedi.

A+A-

Otomotiv Lastik Satıcıları ve Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş, bu yıl 4 milyon kış lastiği satışının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirterek, "Uygulamanın ekonomik boyutunun ise yaklaşık 5 milyar lira olacağını düşünüyoruz" dedi.

 Karataş, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, kar ve yağmur olmasa bile hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesi halinde kış lastiğinin kullanılması gerektiğinin altını çizerek, kışın meydana gelen trafik kazalarının çoğunluğunun lastik hatalarından kaynaklandığına dikkati çekti.
 
Takılacak kış lastiğinin yük sınıfının mutlaka yaz lastiğiyle aynı sınıfta olması gerektiğini ifade eden Karataş, hız sınırının ise yaz lastiğinden daha düşük olabileceğini, lastik ölçülerinde ise yaz lastiğinden daha dar tabanlı bir lastik tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.
 
Karataş, trafik kazalarındaki araç kusurlarının yüzde 58,76'sının lastiklerden kaynaklandığını kaydetti.
 
Lastik faktörünün öneminin, trafik kazalarının azalması noktasında ortaya çıkacağını belirten Karataş, Türkiye'nin yaklaşık 20 milyon olan lastik pazarının 4 milyonunun kış lastiklerinden oluştuğuna işaret etti.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kış lastiği genelgesinden sonra tüketicilerin bu konuda daha da bilinçlendiğini vurgulayan Karataş, "2011 yılına kadar yüzde 15'ler seviyelerinde dolaşan kış lastiği kullanımı, bugün yüzde 30'lara yükseldi" diye konuştu.
 
Karataş, lastik sektörünün ticari büyüklüğünün yaklaşık 25 milyar lira olduğunu belirterek, bu yıl kış aylarının daha soğuk geçeceğine ilişkin açıklamalar doğrultusunda kış lastiği üretiminde artış görüldüğünü bildirdi. Bu yıl 4 milyon kış lastiği satışının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini anlatan Karataş, "Uygulamanın ekonomik boyutunun ise yaklaşık 5 milyar lira olacağını düşünüyoruz" dedi.
 
Kış lastiği uygulamasının başladığı 2012'den bu yana pazarın yüzde 5 büyüdüğünü dile getiren Karataş, binek araçlarda yüzde 35'i aşan bir atışın görüldüğünü ifade etti.
 
Karataş, kullanıcının kış lastiği konusunda bilinçlenmesinin iyi yönde seyretmeye devam ettiğini vurgulayarak, "Tabii ki bu iyi yönde seyretme kış lastiği uygulamasının kanunen zorunlu olmasının yanı sıra günümüz bilişim çağının etkisi büyüktür. Ayrıca yazılı ve görsel medyada kış lastiğinin sürekli işlenmesinin de önemi çok büyüktür" dedi.
 
(AA)
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.