Kırım Tatar Milli Meclisi kararına Türkiye tepkili

Kırım Tatar Milli Meclisi kararına Türkiye tepkili

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, "Maruz kaldıkları bu baskılar karşısında Kırım Tatarlarını desteklemeyi sürdüreceğiz." dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerinin yasaklanması kararının Rusya'daki Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, "Maruz kaldıkları bu baskılar karşısında Kırım Tatarlarını desteklemeyi sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Bilgiç, konuya ilişkin bir soruya verdiği cevapta, soydaş Kırım Tatar halkının meşru temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerinin, Kırım'daki fiili idareye bağlı mahkeme tarafından 26 Nisan'da yasaklandığını ve Türkiye'nin konuya resmi açıklamayla tepki gösterdiğini hatırlattı.

Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesinin, itirazlar üzerine yaptığı değerlendirme sonucunda yasaklama kararını onamasını Türkiye'nin teessüfle karşıladığını bildiren Bilgiç, şunları kaydetti:

"Meşru taleplerini, her zaman demokratik ve barışçıl yöntemlerle ortaya koyan, huzurlu, güvenlik içinde, kendilerini özgürce ifade edebildikleri bir hayat sürmekten başka amaçları olmayan Kırım Tatarlarının, toplu cezalandırma anlayışını yansıtan bu tür yöntemlerle baskı altına alınmak istenmesi, üzüntü vericidir. Maruz kaldıkları bu baskılar karşısında Kırım Tatarlarını desteklemeyi sürdüreceğiz."

 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.