KHK ile belediyelere görevlendirmeye destek

KHK ile belediyelere görevlendirmeye destek

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan vatandaşlar, Kanun Hükmünde Kararname ile belediyelere yapılan görevlendirmeleri destekledi.

A+A-

Diyarbakır, Siirt, Batman ve Mardin'deki vatandaşlar kararnameyi desteklerken, yeni görevlendirmelerle bölgenin özlemle bekledikleri hizmetlere kavuşmasını istiyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde esnaf Sedat İçyer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni görevlendirmelerin halkı memnun ettiğini söyledi.

"Belediyelerin halka hiçbir faydası olmadı. Caddelerin her tarafı çukur. Belediye araçlarıyla Sur içinde Fatih Paşa, Dabanoğlu, Savaş mahallerinde çukurlar kazıldı." diyen İçyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"6-8 Ekim olaylarında Yasin Börü ve arkadaşlarını katledenler bu belediyelerin, KCK'nın, YDGH'nin adamlarıydı. Belediyenin içinde PKK-KCK'lılar var. Sur Belediye Başkanı orada oturuyor, talimatları belediyede çalışan bir çöpçüden alıyor. Bu kişiler götürüp onu sorguluyorsa biz kimlerin eline düşmüşüz."

- "İş makineleri ile çukurlar kazılıp bombalar yerleştirildi"

İçyer, Sur'daki terör saldırıları nedeniyle aylarca evlerinden çıkamadıklarını belirterek, esnaf olarak mağdur olduklarını aktardı.

Sur içinde insanların evlerinin yıkıldığını anlatan İçyer, şunları kaydetti:

"Belediye iş makinelerini halkın hizmetine sokmadı. Kandilden verilen emirle hareket ettiler. Mardin, Van, Diyarbakır gibi yerlerde iş makineleri ile çukurlar kazılıp bombalar yerleştirildi. Bu atamaların daha önce yapılması gerekiyordu. 'Kürtlerin temsilcisi' olduklarını belirtiyorlar ama Kürtler evsiz kalınca neredeydiniz? Bunlar Kürtlerin temsilcisi olamaz. Kürtçü olduklarını belirten bu belediyeler, Kandil'e bel bağlayanlar buralarda yoktu."

İçyer, halkın HDP ve DBP'nin çağrıları ile artık sokağa çıkmadığını, halkın sokağa darbeye karşı çıktığını aktardı.

"Bu halkla artık oynamasınlar. Bunlar, 'Kürtlerin yanındayız.' diyorlar ancak Kürtlerin yanında değil, Kürtlerin karşısındalar. Bunlar Kürtlerin mazlum çocuklarını öldürttüler." ifadelerini kullanan İçyer, Sur'daki esnaf ve vatandaşların sorunlarının çözülmesi için devletten destek beklediklerini bildirdi.

- "Belediyeden hizmet istiyoruz"

Batman'da yaşayan Hasan Acet, bir vatandaş olarak belediyeden hizmet beklediklerini söyledi.

Hizmet olarak belediyeyi yetersiz bulduğunu anlatan Acet, "Altyapı, üstyapı, özellikle de yol hizmeti bekliyoruz. Batman'ın yeşil ve sosyal alanlara ihtiyacı var." diye konuştu.

Mahsum Güneş, belediyenin siyaset yeri değil, hizmet yeri olduğunu belirtti.

Yapılan görevlendirmelerin hayırlı olmasını dileyen Güneş, "Belediye hizmet yeridir, rant ve siyaset yeri değildir. Belediye denilince akla hizmet gelir, biz de belediyeden hizmet istiyoruz." şeklinde konuştu.

Elif Kılıcıkan, görevlendirmeyi hem Batman hem de kentte yaşayan vatandaşlar adına güzel bir gelişme olarak değerlendirdiğini belirtti.

Belediyenin yıllardır hizmet yapmadığından yakındıklarını dile getiren Kılıcıkan, "Umarız bundan sonra Batman hak ettiği hizmeti alacaktır. Batman için halk arasında 'Doğunun Paris'i deniliyor ama ne yazık ki Doğunun o Paris'i çöpten, tozdan, çukurdan geçilmiyor. Umarız bir an önce bugüne kadar yapılmayan hizmetler yapılır." şeklinde konuştu.

- "Halk olarak hizmete susamış insanlarız"

Mardinli Hüseyin Arasan, uzun süredir bekledikleri görevlendirmelerin yapıldığını söyledi.

"Geç atılmış bir adım. Doğu ve Güneydoğu'nun hali ortada. Halk olarak hizmete susamış insanlarız." diyen Arasan, bu görevlendirmelerin etkili olacağını düşündüklerini belirtti.

Arasan, bölgede hizmet beklediklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Yeni atanan görevlilerden tek istediğimiz, gereği gibi hizmetin yapılması. PKK'ya yakın belediyeler gibi oturmalarını istemiyoruz. Güneydoğu'ya hizmetin getirilmesini bekliyoruz. Yeni atamalar yapılmasıyla insanlar bir beklenti içene girdi. Halk olarak belediyelerde görevlendirilenlere başarılar diliyoruz. Uygulamayı olumlu bir adım olarak görüyor, hükümeti bu konuda takdir ediyoruz."

- "Atamaları oldukça isabetli buluyorum"

Siirt'te ikamet eden Başar Ekinci, belediyelerde yeni dönemin başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bir vatandaş olarak bu kararı oldukça isabetli bulduğunu ifade eden Ekinci, şöyle dedi:

"Millete ait olan paralar, devletin hizmet yapılsın diye belediyelere gönderdiği paraların maalesef PKK’ya finansal kaynak sağladığı apaçık ortadaydı. Bu atamaları oldukça isabetli buluyorum. Bundan sonra belediyelere gönderilen paraların millete hizmet olarak harcanacağından hiçbir şüphemiz yoktur."

Ekinci, kararı saygıyla karşıladığını belirterek, bu kararda devletin yanında olduklarını sözlerine ekledi.

 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.