Kazakistan'da okullarda başörtü yasak. Gerekçe: Laiklik!

Kazakistan'da okullarda başörtü yasak. Gerekçe: Laiklik!

Kazakistan'da başörtüsü zulmü devam ediyor. Müslüman nüfus üzerinde baskı uygulayan Hükümet, vatandaşların okullarda başörtüsüne izin verilmesi için yapılan 5 binden fazla talebi reddetti.

A+A-

Kazakistan hükümeti, vatandaşların okullarda başörtüsüne izin verilmesi talebine olumlu yanıt vermedi.

Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Yardımcısı Elmira Suhanberdiyeva düzenlediği basın toplantısında, okullarda başörtüsü takılması talebiyle 5 binden fazla başvuru aldıklarını belirterek, "Kazakistan yasalarına göre, ülkede eğitim sistemi laiktir. Okullarda herhangi bir dinin doğrudan veya dolaylı propagandasına izin verilemez." ifadesini kullandı.

Okulların tüzüğünde de dini araçların kullanılmasının yasak olduğunu ileri süren Suhanberdiyeva, bazı ailelerin çocuklarını başörtüsüyle okula gönderdiğini, bunun tartışmalara neden olduğunu söyledi.

Müslüman halkın hayati ihtiyaçlarını görmezden gelen hükümet adına konuşan Suhanberdiyeva, okula başörtüsüyle gelen öğrencilerin ebeveynleriyle görüşüldüğünü ve anlaşma sağlanmaya çalışıldığını ifade ederek, "Öğrenci okuldayken başörtüsünü çıkartıp, giderken geri takarak dışarı çıkabilir. Kimseye manen zarar vermiyoruz." gibi akıl almaz savunmada bulundu.

Din İşleri ve Sivil Toplum Bakanlığı Din İşleri Komitesi Başkanı Galım Şoykin de başörtüsü zulmü uygulayan hükümeti savunmaya devam etti. Sözde din işlerinden sorumlu Şoykin, ülkede inanç özgürlüğü için tüm şartların oluşturulduğunu iddia etti ve "Ülkede 15 dini temsil eden 3 bin 500 dini birlik faaliyet gösteriyor. Bunların hepsi eşit haklara sahiptir." diye konuştu.

Şoykin konuşması sırasında baskı rejiminin tutumunu dile getirdi, vatandaşların yasalara uymaları gerektiğini sözlerine ileri sürükledi.

Müslim Port

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.