1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kayseri'de ilk uçak fabrikası kurulacak
Kayseri'de ilk uçak fabrikası kurulacak

Kayseri'de ilk uçak fabrikası kurulacak

2 milyon 700 bin metrekarelik alan, Havacılık Müzesinin de bulunduğu, hava sporlarının yapıldığı Central Park'a dönüşecek.

A+A-

Kayseri’de, Türkiye’nin ilk uçak fabrikasının kurulduğu arazi, hava sporlarının yapıldığı Central Park olacak.

1926’da kurulan fabrika, üç ikmal merkezinden biri olarak faaliyet gösteriyor Atatürk’ün emriyle 1926 yılında Kayseri’de kurulan, Türkiye’nin ilk uçak fabrikası, Milli Savunma Bakanlığı onay verdiği takdirde 2 milyon metrekarelik yeni alana taşınacak.

2 MİLYON 700 BİN METREKARELİK ALAN

2 milyon 700 bin metrekarelik alanda ise, Havacılık Müzesinin de bulunduğu hava sporlarının yapıldığı Central Park’a dönüşecek. Halen, merkez Melikgazi Esenyurt Mahellesi’nde bulunan 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’nin Erkilet’deki Fasbat Tesisleri’nde NATO’nun belirlediği askeri standartlarda C-130, C-160 ve Casa türü askeri nakliye uçaklarının fabrika seviyesi bakımları yapılıyor.

Yeni düzenleme ile Erkilet’te hem uçuşlar gerçekleştirilecek, hem de askeri uçaklar için yedek parça ve diğer donanımların imalatı yapılacak. Kentin iki ayrı yakasındaki iki askeri tesis, böylece bütünleşmiş olacak.

KAYSERİ'YE YENİ BİR ÇEHRE

Yeni çehre katacak Mehmet Özhaseki, Hava İkmal Bakım merkezinin yerine Central park düzenlemesi yapılacağını anlatırken, parkta havacılık tarihine ilişkin bir müzenin de bulunduğunu söyledi.

Özhaseki, “Bazı hangarlar, kullanılmayan makineler, eski uçak parçaları, üretime ilişkin fotoğraflar muhafaza edilecek. Ayrıca, parkta paraşüt atlama kuleleri,yamaç paraşütü, yelkenkanat, ultraligt gibi etkinlikler de yapılacak. 2 milyon metrekarelik park, Kayseri’ye yeni bir çehre katacak” dedi.

Türkiye’deki üç ikmal merkezinden biri olan Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde, günümüzde yüksek teknolojik sistemlerle Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları yönünde üretim yapılıyor.

haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.