Kayseri yollarında yerli elektrikli otobüs olacak

Kayseri yollarında yerli elektrikli otobüs olacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, araç filosunu yüzde 100 yerli ve milli elektrikli otobüslerle genişletecek.

A+A-

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programda, kente kazandırılacak elektrikli otobüsün tanıtımını yaptı.

Numune olarak getirilen bir elektrikli otobüsün önünde konuşan Çelik, belediyenin bünyesine katacağı elektrikli otobüslerin Türkiye'de üretildiğini ve yüzde 100 yerli tasarım olduğunu ifade etti.

Çelik, ulaşımda en önemli unsurlardan birinin toplu taşıma olduğunu belirtti.

"25 metre uzunluğundaki elektrikli otobüsler, yeni açtığımız hastaneler hattında çalışacak. Bunlar, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, şu anki Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yeni yapılan Şehir Hastanesi arasında çalışacak. Bunlar siparişle yapıldığı için otobüslerin teslimi temmuz ayından başlayarak ekim ayına kadar sürecek. Dolayısıyla aldığımız 8 elektrikli otobüs geldiğinde hastaneler hattında çalışacak."

"Sabahtan akşama kadarda tek şarjla seferde kalabilecek"

Çelik, yüksek kapasiteyle konforlu bir ulaşım sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

"Türk vatandaşı olarak övünmemiz gereken bir konu da bu otobüslerimizin yüzde 100 yerli tasarım olmasıdır. Tam kapasiteyle çalıştığında 210 kişi taşıyabilecek son derece konforlu araçlardır. Sabaha kadar şarjda duracak. Sabahtan akşama kadarda tek şarjla seferde kalabilecek. Ne zemine ray döşeyeceğiz ne elektrik ne de sinyalizasyon sistemi yapacağız. Yine bu elektrikli otobüslerin bir küçüğü olan 18 metrelik olanlarından da 6 tane aldık. Elektrikli otobüslerimizle yeni aldığımız körüklü otobüsleri de hastane, üniversite ve Erkilet hattında kullanacağız. 14 elektrikli otobüs, 10 körüklü otobüs ve 20 solo otobüsümüzle yaş ortalamamızı 5,2'ye çekiyoruz. Bu da Türkiye ortalamasının çok üzerine geliyor."

Özel halk otobüslerinin de gençleşmesi gerektiğini dile getiren Çelik, halk otobüsü esnafının 15 körüklü otobüs için sözleşme yaptığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.