1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kayıt dışıyla kıran kırana mücadele
Kayıt dışıyla kıran kırana mücadele

Kayıt dışıyla kıran kırana mücadele

Kayıt dışıyla kıran kırana mücadele

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, 2013 yılının eylül ayına kadar 100 bin iş yerinin kayıt altına alındığını belirterek, "Yaptığımız çalışmalarla 1,5 milyon kişi kayıt altına alındı ama bunlar yeterli değil. Çalışmalarımızın etkili şekilde devam etmesi gerekiyor" dedi.

Gülağaç ilçesindeki Sosyal Güvenlik Merkezi'nin açılışı için Aksaray'a gelen İlhan, Vali Vekili Kubilay Ant'ı ziyaret etti.

İlhan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, SGK'nın öncelikli faaliyet alanlarından birisinin kayıt dışı istihdamla mücadele olduğunu söyledi.

SGK'nın son zamanlarda bir takım yeni yapılanmalara girdiğini dile getiren İlhan, "Buradaki ziyaretimizin sebebi, taşrada SGK merkezleri açarak, sunduğumuz hizmetlerden vatandaşlarımızın en iyi şekilde yararlanmasıdır. Dolayısıyla kurumumuzun bundan sonraki öncelikleri arasında, prim tahsilatlarının arttırılması ve kayıt dışı istihdamla mücadele edilmesi geliyor. Bu alanda, çok sayıda program ve projelerimiz var" diye konuştu.

Kayıt dışı ile mücadelenin SGK'nın tek başına tamamıyla çözebileceği bir sorun olmadığını anlatan İlhan, şöyle devam etti:

"Burada devletin tüm kurumlarıyla bir ekip ruhuyla hareket etmesi gerekiyor. Biz bu bağlamda, Maliye Bakanlığı'yla önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Denetim formlarını tekleştirdik. Maliye Bakanlığı'nın denetmenleri, denetimlere çıktıklarında, aynı zamanda sosyal güvenlik açısından, primler açısından da denetimlerini yapıyorlar. Bu, önemli gelişmelerden bir tanesi. Ayrıca 'Mobil Denetim Araçları Projesi'ni geliştirdik. Mobil denetim araçlarıyla çok daha kolay ve etkili bir şekilde denetimlerimizi hızlandırabileceğiz."

İlhan, kayıt dışı oranının azalmasının öncelikli hedeflerinden birisi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yoğun bir şekilde bilgilendirme faaliyetlerine devam ediyoruz. Vatandaşları bilgilendirmeye yönelik broşürler, kitaplar dağıtıyor ve bölgelerde toplantılar yapıyoruz. Kitaplara ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'yla yoğun çalışmalarımız var. Bütün bu çalışmalarla topyekun bir mücadeleyle, ülke olarak iyi bir noktaya gelebileceğiz. Ayrıca 2013 yılının eylül ayına kadar 100 bin iş yeri kayıt altına alındı. Yaptığımız çalışmalarla 1,5 milyon kişi de kayıt altına alındı ama bunlar yeterli değil. Çalışmalarımızın etkili şekilde devam etmesi gerekiyor."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.