Kayanın içinden çıkan ağaçların sırrı Risale-i Nur'da

Kayanın içinden çıkan ağaçların sırrı Risale-i Nur'da

Silifke'deki ağaçlar görenleri şaşırtıyor

A+A-

Mersin’in Silifke ilçesinde Toros Dağları'nın eteklerindeki kayalıklar üzerinde yetişen 4 çam ağacı görenleri şaşırtıyor. Ağaçların yaklaşık 50-60 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Torosların eteklerindeki Ekşiler köyünde kaya kütlesine zarar vermeden büyütülen ağaçların ilgi topluyor. Toprakta bile zor yetişen bir ağaç türünün kayalıkların arasında büyüyüp dev ağaçlar halini almasını şaşkınlıkla inceleyen vatandaşlar, ağaçların önünde bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyor. 

Ağaçların sırrı Risale-i Nur'da açıklanıyor

Herbir nebat ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları Bismillâh der, sert taş ve toprağı deler, geçer. Allah namına, Rahmân namına der; herşey ona musahhar olur.

Evet, havada dalların intişarı ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin kemâl-i suhuletle intişar etmesi ve yeraltında yemiş vermesi, hem şiddet-i hararete karşı aylarca nâzik, yeşil yaprakların yaş kalması, tabiiyyunun ağzına şiddetle tokat vuruyor, kör olası gözüne parmağını sokuyor ve diyor ki: En güvendiğin salâbet ve hararet dahi emir tahtında hareket ediyorlar ki, o ipek gibi yumuşak damarlar, birer Asâ-yı Mûsâ (a.s.) gibi فَقُلْناَ اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْحَجَرَ (Bir zaman da Mûsâ, kavmi için su arayıp Allah’a yalvarmıştı.‘Vur asânı taşa’ buyurduk.” Bakara Sûresi) emrine imtisal ederek taşları şak eder. Ve o sigara kâğıdı gibi ince, nâzenin yapraklar, birer âzâ-yı İbrahim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı يَا نَارُ كُونِى بَرْداً وَسَلاَماً (Biz ateşe şöyle ferman ettik:‘Ey ateş, serin ve selâmetli ol.” Enbiyâ Sûresi) âyetini okuyorlar. (Birinci Söz)

kaya_agac.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.