Karayolları'nın 2014 'yol haritası'

Karayolları'nın 2014 'yol haritası'

Karayolları Genel Müdürlüğü, bu yıl 810 kilometre bölünmüş yol, 850 kilometre tek platformlu yol, 18 bin 750 kilometre de yol yapım ve onarım çalışması yapacak.

A+A-

Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda 2 bin 244 kilometre otoyol, 31 bin 347 kilometre devlet yolu ve 32 bin 53 kilometre il yolu olmak üzere toplam 65 bin 644 kilometre yol ağı bulunuyor.

Genel Müdürlük tarafından bu yıl 810 kilometre bölünmüş yol, 850 kilometre tek platformlu yol, 2 bin 750 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplama ile 16 bin kilometre asfalt kaplama yapım ve onarım gerçekleştirilecek. Geçen yıl 12 bin 777 metre uzunluğunda 153 köprü yapımı, 65 köprü bakım ve onarımı ile 9 tarihi köprünün restorasyonunu yapan Genel Müdürlük, bu yıl 120 köprü yapımı, 65 köprü onarımı, 500 köprü bakımı ve 16 tarihi köprü restorasyonunu gerçekleştirecek.
130 kaza kara noktası iyileştirilecek

Trafik güvenliği çalışmaları kapsamında ise 130 kaza kara noktası ile 100 sinyalize kavşağın iyileştirilmesi, 25 bin 700 bin metrekare yatay ve 141 bin metrekare düşey işaretleme ile 2 bin 350 kilometre otokorkuluk yapımı hedefleniyor.
Bu arada, Karayolları Genel Müdürlüğü Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı laboratuvarları, yol yapım, bakım ve işletiminde kullanılan tüm malzemelerin testlerinin yapılabildiği uluslararası düzeyde hizmet veren yeni ürün ve sistem geliştiren laboratuvarlar haline getirildi.

Yetkililer, TÜBİTAK destekli projelerle de yol üstyapılarının tasarım metotlarının geliştirildiğini, kazınan asfalt malzemelerin yeniden kullanımının sağlandığını, ileri teknoloji gerektiren sessiz, güvenli ve uzun ömürlü aşınma tabakası geliştirildiğini ifade ederek, bu sayede Türkiye'deki yolların da daha kaliteli hale getirilmeye başlandığını kaydettiler. Yetkililer, yol boyu gelişim ve erozyon kontrolü çalışmalarının hızlandırılarak, mevcut ve yeni projelendirilen yollarda insan ve çevreyi gözeten peyzaj çalışmalarının yapılacağını ifade ettiler.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.