'Kara harekatı şimdilik düşünülmüyor'

'Kara harekatı şimdilik düşünülmüyor'

Başbakan Yardımcısı Arınç, terör örgütü DAEŞ'e yönelik operasyonlara dair, kara harekatının şimdilik düşünülmediğini söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Habertürk televizyonunda katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 "Son günlerdeki üzüntülerimiz çok fazla" diyen Arınç, güvenlik toplantısında verilen karar uyarınca düğmeye basıldığını ve operasyonların devam ettiğini dile getirdi.

Arınç, "Çözüm Süreci ile hükümetimiz bütün siyasi riskleri göze almak suretiyle, elini taşın altına koyduğu bir süreçte şehit cenazelerinin gelmemesi büyük bir umut olmuşken örgüt, son zamanlarda Kandil'den verilen talimatlar neticesinde silahlı eylemlere başladı. Terör olayları kendisini belli etti" diye konuştu.

"PKK'nın yanına IŞİD'i de artık rahatlıkla koyabiliriz"

Çözüm Süreci içerisinde minimum terör olayları meydana gelirken bir yerden düğmeye basıldığını vurgulayan Arınç, "IŞİD de Türkiye'yi hedef aldı, Türkiye'ye yönelik eylemler yapmaya başladı. Yani PKK'nın yanına IŞİD'i de artık rahatlıkla koyabiliriz" şeklinde konuştu.

"IŞİD, Türkiye'de taban bulamadı"

Terör örgütü DAEŞ'in, Türkiye'de taban bulamadığını belirten Arınç, "Türkiye güçsüz hale getirilmek isteniyor. IŞİD, Türkiye'de taban bulamadı. Bizdeki Sünni İslam geleneğine IŞİD düşmandır. Ben Türkiye'de IŞİD'in taban bulamamasına seviniyorum" dedi.

"Kara harekatı şimdilik düşünülmüyor"

Arınç, "Müşterek de olsa şu andaki bütün eylemlere veya teröre yönelik biz bunların hepsinin hakkından geliriz. Hiç kimse endişe altında olmasın. Bugün indirilen balyoz devam edecek, bundan da emin olsunlar. Halkımızın kamu güvenliği son noktasına kadar sağlanacaktır. Kara harekatı da şimdilik düşünülmüyor. Biz kara harekatı noktasında değiliz, biz koalisyon içerisinde de kendimize çok özel görevleri aldık ama kara harekatını koymadık" diye konuştu.

Çözüm Süreci

Çözüm Süreci'ne ilişkin soru üzerine Arınç, süreçten anladıklarının milli birlik ve kardeşlik olduğunu belirterek, artık fikirlerin konuşulması gerektiğini, siyasetin güçlü olmasını istediklerini ifade etti.

"Kürt siyaseti yapan benim özgün tavrımı bilir"

Arınç, Suruç olayında "Neden HDP'li yok" sözlerinin üzerine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da "Merak etmeyin hepimiz bir gün öleceğiz" anlamındaki tweetinin hatırlatılması üzerine "Pek çok HDP'li pek çok Kürt siyaseti yapan benim özgün tavrımı bilir. Ben Kürtler, bu bölgede yaşayan insanlar, bizim kardeşlerimiz, yurttaşlarımız bin yıldır birlikteliğimiz olan insanlarla derin sıkı bağlarla bağlıyım. Bölgede en çok sevilen insanlardan birisiyim, bunu onlar da bilir. Ben bazı eleştiriler getiriyorsam onların bunu dikkate alması, terbiye ve saygıyı kaybetmeden bunlara cevap vermesi lazım. Çok çirkin bir şekilde beni güya eleştirmişler. Şunu bilsinler: Ben, geçmişten bu yana terörün bir sonuç olduğunu, buna yol açan sebeplerin de pek çok fazla olduğunu söyledim" değerlendirmesinde bulundu.

Koalisyon çalışmaları

Arınç, devam eden koalisyon çalışmalarına dair de "Şu anda bu yaşadığı şartlarda Türkiye'nin hükümetsiz kalmasını istemek, 'hemen seçime gidelim' düşüncesine sahip olmak, ülkeyi sevmemektir, bunu herkes bilsin" dedi.

Bülent Arınç, "Ben şöyle düşünüyorum, CHP ile müşterek noktalarımız daha fazla ortaya çıkarsa 'Bir büyük koalisyon kurulur' demektir" ifadelerini kullandı.

Arınç, "Çevremdeki arkadaşların pek çoğu 'Bu, seçime doğru gidiyor' diyor. Benim içimden bir ses, hükümet kurulacağı noktasında" şeklinde konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.