1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Kapitalist ve emperyalistlerin hedefi aileyi yıkmak
Kapitalist ve emperyalistlerin hedefi aileyi yıkmak

Kapitalist ve emperyalistlerin hedefi aileyi yıkmak

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen "İslam'da Baba" konula konferansa katılan İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, "Kadınlar, evde babanın otoritesini yıkmayın.

A+A-

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen "İslam'da Baba" konula konferansa katılan İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, "Kadınlar, evde babanın otoritesini yıkmayın. Kocanız sesiz sakin karakterli bir adamsa bile sakın onları çocukların karşısında ezmeyin. Babayı yıkan evi yıkar bunu unutmayın" dedi.

Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Başkan Yardımcıları, Meram Belediye Meclis Üyeleri'yle çok sayıda vatandaş katıldı.

"Anneden ayrı babayı konuşmak eksik kalır" diyen Ömer Döngeloğlu, "Baba evin direğidir. Disiplini, ciddiyeti, otoriteyi, kurallara uymayı temin eder, temsil eder. Fakat biri diğeri olmadan Cennet'te bile mutlu olamayan varlıktır. Siz bakmayın aileleri yıkmaya çalışan dünya emperyalizminin, dünya kapitalizminin kirli oyunlarına. Aileyi yıkmak bugün dünyadaki kapitalist ve emperyalistlerin en büyük hedefidir. Şuan da İslam ülkelerinde bu konuda çok büyük başarı elde ettiler. Şuanda Türkiye'de 5 yuvadan 1'i bir yıl içinde yıkılıyor. Evlenen 100 kişiden 20 kişi bir yıl içinde ayrılıyor. Yuvayı, aileyi bozdular. Burada babanın ve annenin rolünü doğru bir şekilde, sünnete uygun koymazsak, dini sadece siyaset zannedenler, dini sadece kavga, savaş, kan dökmek gibi bir şey olarak algılayanlar aslında hayata yazık ettiler. Bizim asıl İslam'dan, kültürümüzden anlayacağımız şey normal hayatın genel yapısı olmalıydı. Aile hayatı bunun en başı" ifadesini kullandı.

"BABAYI YIKAN EVİ YIKAR"

Peygamber Efendimiz'in ve İslam'ın babaya verdiği önemi örneklerle anlatan Döngeloğlu, "Siz babanızın duasını alın. Baba duası boşa gitmez. 'Babanın rızası Allah'ın rızası gibidir' dedi Peygamberimiz. Baba deyip geçmeyin. Allah (c.c.) kendi zatı kainatı yaratmış ama aileyi bir babaya emanet etmiştir. Kadınlar, evde babanın otoritesini yıkmayın. Kocanız sesiz sakin karakterli bir adamsa bile sakın onları çocukların karşısında karakterini ezmeyin. Babayı yıkan evi yıkar, bunu unutmayın. Allah, babaya böyle bir rol vermişse, Allah bir şey biliyor. Ama baba da kendine emanet edilenleri, kendi kölesi ve cebinin bozuk parası gibi görmesin. Allah'tan korksun. Yani güçlü olanlar zalim olmasın, zayıf olanlar da isyancı olmasın. Kadın zayıftır ama kadının zayıflığının karşılığı ona isyancı olmayı helal ettirmez. Erkek güçlüdür, ama erkeğin güçlü oluşu ailesine ve kadınına karşı zalim olmayı helal yapmaz. Güçlüyken affeden, Hz. Muhammed Mustafa'nın ümmetidir" dedi.

"AİLENİN BİRLİKTELİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR"

Konferansın ardından katılımcılara selamlama konuşması yapan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu'na teşekkür ederek, bundan sonra da benzeri programların devam edeceğini ifade etti. Başkan Toru, "Ramazan'a az bir zaman kala saygı değer hocamız bizi manevi iklimlere götürdü. Şuan da İslam alemi olarak bu tür konferanslara, seminerlere ihtiyacımız var. Toplum olarak aile çok önemli. Ailenin birlikteliği, huzuru çocuklarımızın yetişmesi açısından son derece önemlidir. Dolayısıyla annelerin, babaların üzerine düşen görevleri çok iyi bilmesi ve sorgulaması lazım. Bu noktada bizleri aydınlattıkları için hocamıza teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Döngeloğlu'na günün hatırası olarak hat sanatı kullanılarak yazılmış bir tablo ve Meram'ı anlatan 3 ciltlik Yeşil'in ve Medeniyet'in Köprüsü kitabı hediye etti.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.