1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kapıkule'de bayram kuyruğu
Kapıkule'de bayram kuyruğu

Kapıkule'de bayram kuyruğu

AVRUPAdaki Türk işçilerin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye'ye gelişleri, Ramazan Bayramı trafiğiyle de birleşince sınır kapılarındaki yoğunluk arttı.

A+A-
Türkiyeye giren araçlar gümrüğü neredeyse tamamen doldururken, araç sürücüleri kuyrukları zaman zaman kornalarına basarak protesto etti.
 
Avrupadaki Türk işçilerinin yaz tatillerini geçirmek için Türkiyeye girişleri devam ediyor. Türk işçilerinden karayolunu tercih edenler Bulgaristan sınırındaki Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarında yoğunluğu arttırdı. Ramazan bayramı dolayısıyla memleketlerine gitmek isteyen araç sürücü polisin pasaport kontrollerini yaptığı giriş peronları önünde uzun kuyruklar oluştururken, gümrük alanı neredeyse tamamen doldu. Uzun süren işlemlerden şikayet eden sürücüler zaman zaman araç kornalarına basarak protesto etti. Araç sürücülerinin kendi aralarındaki tartışmaları nedeniyle Edirne Emniyet Müdürlüğü, Kapıkule Sınır Kapısında tedbir amacıyla bir grup Çevik Kuvvet Polisi görevlendirdi.
 
Polonyada yaşadığını söyleyen Türk işçilerinden Davut Yıldız, 3 saattir Türkiyeye giriş yapmak için beklediğini ifade ederek, "O kadar yol geldim, burada beklediğim kadar hiçbir yerde beklemedim. Üç saattir giriş için bekliyorum. Sırbistanı bile geçtik, Türk olarak Türk gümrüğünde eziyet görüyoruz. Buna bir çözüm bulunması gerekir" dedi.
 
Almanyadan gelen Halime Göktuğ, sıcak havada kuyrukta beklemek zorunda kaldıklarını belirterek, "Şahsen üzülüyoruz, kendi vatanımıza geldik, sınır geçtik ama buradan giriş yapamıyoruz. Yaklaşık 2 saat oldu, en fazla burada bekledik. Daha da önümüz çok kalabalık" diye konuştu.
 
Avusturyadan yola çıktığını anlatan Ertan Şahin, diğer ülkelerde daha az beklediklerinden yakınarak, "Sevmediğimiz Sırbistan ve Bulgaristan gümrükleri geliş ve gidiş kapılarını açtı. 15 dakikada gümrüğü geçtik, bu kadar araba orada da var. Ama kendi memleketimizde çok bekliyoruz. Bayrama yetişmeye çalışıyoruz ama 3 gündür yoldayız" dedi.
 
Almanyadan gelen Türk işçilerinden Ali Kaplan ise araç kornalarına basarak protesto edenlere kızarak, "Bizim vatandaşlar sabırsız, diğer gümrüklerde 4 saate yakın bekleyenler oluyor. Orada kimsenin sesi çıkmıyor. Buraya gelince korna basıyor. Bu haksızlıktır" diye konuştu.
 
HER SENE AYNI EZİYET
 
Filiz Yıldız ise her yıl aynı sıkıntıları yaşadıklarını ve tatil heveslerinin yarıda kaldığını anlatarak şunları söyledi:
 
"Yunanistan ve Bulgaristan'ı geçiyoruz, diğer Avrupa ülkelerinden geçiyoruz böyle bir şikayet olmuyor. Bizim kendi polisimiz bu eziyeti bize her sene çektiriyor. Biz bunu istemiyoruz. İki gündür yollardayız böyle bir sıcakta beklemek istemiyoruz. Tatil hevesiyle geliyoruz ama burnumuzdan geliyor. Kendi görevlilerimiz böyle yaparsa, diğer ülkeleri hiç suçlamayalım."
 
GİRİŞ REKORU KIRILI
 
Kapıkule Sınır Kapısında önceki gün giriş rekoru da kırıldı. Gümrük yetkililerinden alınan bilgiye göre 24 saat içersinde 8 bin 683 araç Türkiyeye giriş yaparak rekora imza attı. Son bir haftada ise Kapıkule Sınır Kapısından Türkiyeye 30 bin 753 araçla 133 bin 729 kişi giriş yaparken, 7 bin 386 araçla 41 bin 127 kişi de Türkiyeye Bulgaristana çıkış yaptı.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.