Kapadokya'nın lezzetleri hafızalarda yer ediyor

Kapadokya'nın lezzetleri hafızalarda yer ediyor

Dünya Kültür Mirası Listesine adını yazdıran Nevşehir'in Kapadokya bölgesinin doğal lezzetleri de hafızalardan silinmiyor.

A+A-

Masalsı güzellikteki vadileri, peri bacaları, kayadan oyma evleri ve balon turlarıyla ünlü Kapadokya, yöresel lezzetleriyle de ön plana çıkıyor.

Bölgede çiftçiler, yoğun emek harcayarak uzun sürede yetiştirdikleri ürünlerini hasat ederken, Ürgüp ve çevresine gelen ziyaretçiler, yöreye özgü ürünleri tatma fırsatı buluyor.

Üzüm bağları ve kabak tarlalarının yaygın şekilde görüldüğü Nevşehir ve civarında, yöresel metotlarla yapılan üzüm pekmezi sofraları süslüyor, kabak çekirdeği ise kendine has lezzetiyle dikkati çekiyor.

Tüflü toprak yapısıyla bağcılık ve kabak yetiştirmek için avantajlı imkanlara sahip bölgede üretilen üzüm ve çekirdeklik kabak çiftçiler için önemli gelir kaynağını oluşturuyor.

Ürgüp ilçesi Cemil köyünde yaşayan kabak çekirdeği üreticilerinden Ayşe Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ürgüp kabak çekirdeğinin lezzetini, bölgenin tüflü toprak yapısından, organik üretimden, makine kullanılmadan elle ayıklanarak, odun ateşiyle fırınlanmasından aldığını belirtti.

Keskin, ekim alanlarından toplanan kabakları, evinin avlusuna getirdiğini ve günde yaklaşık 20 kilo çekirdek ayıkladığını, bu sayede ev ekonomisine katkıda bulunduğunu kaydetti.

- "Kargo ile çekirdek"

Ürgüp'te yöresel ürünler satan bir firmanın yöneticilerinden Mustafa Büyükbaş da işletmelerine gelen müşterilerin, en çok kabak çekirdeğine ilgi gösterdiğini söyledi.

Yurt içi ve dışından gelen talep doğrultusunda, kargo ile kabak çekirdeği gönderdiklerini ifade eden Büyükbaş, kendilerinden kabak çekirdeği alanlar arasında modacı Cemil İpekçi, oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, spor yorumcusu Erman Toroğlu'nun da bulunduğuna dikkati çekti.

Büyükbaş, Ürgüp kabak çekirdeği için doğal kaya tuzu kullandıklarını, kavurma işlemini ise "kara fırın" olarak tabir edilen yerlerde odun ateşiyle yaptıklarını kaydetti.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.