1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kampus Binalarında Tasarruf Devri
Kampus Binalarında Tasarruf Devri

Kampus Binalarında Tasarruf Devri

Yaşar Üniversitesi akademisyenleri, kampus binalarında enerji tasarrufu sağlayacak proje geliştirdi.

A+A-
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) mali destek almaya hak kazanan projede İzmir’in güneş potansiyelinin daha etkin kullanılması hedeflendi. Projeyle birlikte güneş ışınları pasif ısıtma ve doğal aydınlatmada kullanılabilecek.
 
GELECEK NESİLLER İÇİN
 
Türkiye’de tüketilen toplam enerjinin 3’te 1’inden fazlasının binaların ısıtma ve soğutma işlemleri için kullanıldığına dikkat çeken Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü akademisyenleri gelecek nesiller için tasarruf tedbirlerinin şart olduğunu ifade etti. Bu nedenle ilk adımı kampüs binalarından başlatmak istediklerini belirten akademisyenler, bin 500 metrekarelik alana sahip Mimarlık Fakültesi stüdyo binasının enerji harcamalarını göz önüne alarak bir proje geliştirdi. TÜBİTAK AR-GE Projeleri Destekleme Programı’ndan 57 bin 350 TL hibe desteği almaya hak kazanan projenin yürütücülüğünü Doç.Dr. Başak Kundakçı Koyunbaba, danışmanlığını Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevil Sarıyıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zerrin Yılmaz ile Öğretim Görevlileri Arzu Cilasun ve Ioannis Chatzikonstantinou, Araştırma Görevlisi Berk Ekici ve Mimarlık Fakültesi öğrencisi İdil Kantarcı üstlendi.
 
“GÜNEŞ VE RÜZGAR DEĞERLENDİRİLMELİ”
 
Proje sonunda binanın enerji tüketim değerlerinde yüzde 20 oranında azalma sağlamayı hedeflediklerini belirten Doç.Dr. Başak Kundakçı Koyunbaba, “Avrupa Birliği Konseyi raporlarına göre, Avrupa ülkeleri enerji tüketiminin yüzde 40’ını binalar için harcıyor. Ülkemizde toplam enerjinin 3’te 1’inden fazlası binaların ısıtma ve soğutma işlemleri için harcanıyor. Üstelik şehirleşmenin yoğun olduğu bölgelerdeki binalarda güneş ve rüzgardan efektif olarak yararlanılmıyor. Ancak, binalarda bu her iki kaynakla enerji etkin iyileştirmeler yapmak mümkün” dedi.
 
ENERJİ KAYIPLARI TESPİT EDİLECEK
 
Proje kapsamında öncelikle söz konusu binanın enerji kazanç ve kayıplarını tespit edeceklerini belirten Koyunbaba, şu bilgileri verdi:
 
“Projeyle, öncelikle birincil temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinden pasif ısıtma ve doğal aydınlatmada yararlanmayı sağlayacağız. Bina kabuğu dışına tasarlanacak bir kafes sistemi sayesinde de binanın ısıtma, soğutma ve aydınlatma yüklerinin azaltılması sağlanacak.”
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.