1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kamboçya'ya vize kalktı
Kamboçya'ya vize kalktı

Kamboçya'ya vize kalktı

Kamboçya ile Diplomatik, Umumi ve Hizmet pasaportları için vizelerin kaldırılması anlaşmasında imzayı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kamboçya Başbakan Yrd ve Dışişleri Bakanı Hor Namhong birlikte attı.

A+A-

Asya-Pasifik bölge turu kapsamında Kamboçya'yı ziyaret eden Çavuşoğlu, Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hor Namhong ile yaptığı heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantının başlangıcında iki ülke arasında hizmet ve hususi pasaport sahiplerine vize muafiyeti sağlanması yönünde anlaşma imzalandı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Kamboçya'nın 1970'te diplomatik ilişkileri tesis ettiğini hatırlatarak, Kamboçya Krallığı'nı ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı olmaktan onur duyduğunu dile getirdi. Coğrafi uzaklığın yanı sıra siyasi gelişmelerin de iki ülkeyi uzun süre ayrı tuttuğuna işaret eden Çavuşoğlu, sınırlı üst düzey temaslara rağmen iki ülkenin, iyi dost ve ortak olduğunu bildirdi. "Şimdi işbirliğimizi çok yönden geliştirme zamanı" diyen Çavuşoğlu, Kamboçya tarafının da ilişkileri daha ileriye götürmeye kararlı olduklarını belirtti.

Geçen ay Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın Kamboçya'yı ziyaret ettiğini ve Karma Ekonomik Komisyonu'nun ilk toplantısının yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, bunun iki ülke arasındaki ilişkileri artıracağına işaret etti. Çavuşoğlu, nisanda ise ilk iş konseyini organize etmeyi planladıklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaretin de giderek arttığına işaret eden Çavuşoğlu, "Hedefimiz 124 milyon dolar olan karşılıklı ticaret hacmini 2020 itibarıyla 500 milyona çıkarmak" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, toplantıda iki ülkenin turizm konusundaki tecrübelerini paylaşmak konusunda da hemfikir olduklarını açıkladı.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri için vize muafiyeti anlaşması imzalandığını da hatırlatan Çavuşoğlu, bunun da karşılıklı temasları ve konsolosluk ilişkilerini artıracağını kaydetti.

Kamboçya'nın uluslararası alandaki girişimlerini destekleyeceklerini dile getiren Çavuşoğlu, Kamboçya'nın İslam İşbirliği Teşkilatı'nda gözlemci ülke olma yönündeki başvurusunu destekleyeceklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, Kamboçya'nın 2017-2019 dönemi BM Ekonomik ve Sosyal Konsey adaylığına da destek vereceklerini söyledi.

Türkiye'nin Güneydoğu Asya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek hedefinde olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Kamboçya'nın, bölgenin en hızlı gelişen ekonomilerinden ve Türkiye'nin önemli partneri olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, en yakın zamanda Türk Hava Yolları'nın Kamboçya'ya doğrudan uçuş başlatmasını da teşvik edeceğini kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hor Namhong'u Türkiye'ye davet etti.

aa

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.