1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kaman cevizini don vurdu, çiftçi ürün alamadı
Kaman cevizini don vurdu, çiftçi ürün alamadı

Kaman cevizini don vurdu, çiftçi ürün alamadı

Geçen yıl soğuk ve don vurması nedeniyle hiç ceviz üretiminin olmadığı Kırşehir Kaman’da bu yıl, önceki yıla oranla az da olsa ceviz üretimi oldu.

A+A-

Ancak pazar ve markette Kaman cevizi adı altında farklı ülkelerden getirilen ithal cevizin satıldığı belirtiliyor.
Yaşanan don olayına bağlı olarak ilçedeki ceviz üretiminin 'yok' denecek kadar az olduğunu ifade eden Kamanlılar Dernek Başkanı Hüseyin Bozkurt, "İlçemizdeki ceviz türlerinin çoğundan ürün alamadık. Kaman 1 diye adlandırdığımız tür, diğerlerine göre geç çiçeklendiği için don olayından az etkilendi. Ancak Kaman cevizinin diğer türleri don ve dolu yağışı nedeniyle üretim nadir oldu.” dedi.

Kaman cevizi adı altında farklı ülkelerden getirilen cevizin satılmasının, Kaman cevizinin marka değerini düşüreceğini dile getiren Kamanlılar Dernek Başkanı Bozkurt, şunları kaydetti: "Dışarıdan gelen cevizler, Kaman cevizi diye satılıyor. İthal ürünlerin, ilerleyen dönemlerde üreticiye de zarar vereceğini düşünüyoruz. Piyasada satılan cevizlerin büyük bölümü iki-üç yıl önceden ülkemize getirilen ithal cevizdir. Amerika, Şili, Azerbaycan, Moldova, İran ve Çin'den getirilen cevizin 'Kaman cevizi' diye satıldığını görüyoruz. 8-9 liraya yurtdışından alınan ceviz, kilosu 25 liradan satılıyor. 'İthal ceviz' diye satsalar kabul edilebilir, ama cevizin üzerine Kaman cevizi yazarsa biz ona karşı çıkarız. Böyle bir davranış, vatandaşın aldatılmasına yol açıyor.”

Bugüne kadar Kaman cevizi ile ilgili çalışmaların düzenli olarak yapılmadığına işaret eden Bozkurt, “Dernek olarak Kaman cevizinin gün yüzüne çıkması açısından çalışmalar yapıyoruz. Kaman ve Mucur ilçesi birçok konuda pilot ilçe olarak görülüyor fakat bilinçli şekilde yapılan çalışmalara yok. Yapılan projeler ve konuşmalar kesinlikle lafta kalmamalı” ifadelerini kullandı. 

PAZAR ESNAFI: AKSARAY’DAN GETİRDİĞİMİZ CEVİZİ ‘KAMAN’ DİYE SATIYORUZ

Son iki yıldır Kırşehir ve ilçelerinde yaşanan soğuk hava ve don ceviz üretimini büyük ölçüde düşürdüğünden yakınan Kırşehir Halk Pazarı'nda kabuklu yemiş satan esnaf, “Türkiye’de ceviz fiyatlarında yükseliş meydana geldi. Bugün en ucuz kabuklu cevizin kilosu 40 liradan satılırken, ceviz içi ise kilosu 50-60 liradan satılıyor. Kırşehir halk pazarında üretici şehir dışından gelen cevizleri ‘Kaman Cevizi’ diye kilosunu 20-25 liradan satıyor” dert yandı.

Kırşehir Halk Pazarı esnafından Ali Yalçınbay, “Kırşehir’de Aksaray’dan getirdiğimiz cevizleri Kaman cevizi diye satıyoruz. Müşteri ‘Kaman cevizi’ soruyor. Biz de Kırşehir’de Aksaray’ın Ağaçören bölgesinden getirdiğimiz cevizleri Kaman ilçesinden getirdik diye satıyoruz. Kaman cevizinin olmaması nedeni ile böyle bir yönteme girdik. Ancak bu sadece bana özgü değil, pazar yerinde markette hep aynı yöntem. Talep var ürün az” şeklinde konuştu.

CİHAN

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.