Kalın açıkladı: Musul'da son durum neler oluyor?

Kalın açıkladı: Musul'da son durum neler oluyor?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Cerablus'ta hayat normale döndü ama Musul'la ilgili daha işin çok başındayız. Bu çok kolay olmayacak." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Musul Operasyonu'nda çatışmaların şehir içinde yoğunlaşacağını ve şiddetleneceğini belirterek operasyonun Cerablus gibi kolay tamamlanamayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Kanal 7'de yayınlanan Başkent Kulisi programında Mehmet Acet'in sorularını cevaplandırdı.

İşte o konuşmadan satır başları;

Bugüne kadar Türkiye tarafından Irak'a yönelik bir tehdit olmadı. Terör örgütleri Irak topraklarını kullanarak bize saldırıyor. PKK sadece bizle değil, Barzani ile de savaşıyor. Biz Irak'a diyoruz, bu örgüt yıllardır sizin komşunuza saldırıyor ve siz bir şey yapmıyorsunuz ve ya yapamıyorsunuz. Tezkere de bu yüzden çıktı. Sonra Irak'tan sanki bu ilkmiş gibi açıklamalar geldi. Siz orada gereğini yapın. PKK ve IŞİD'i bertaraf edin Türkiye'nin tezkereye ihtiyacı kalmayacak.

MUSUL OPERASYONU'NDA TÜRKİYE'NİN ROLÜ

Hava operasyonu ile ilgili hazırlıklar yapıldı. Bizim burada birinci önceliğimiz IŞİD'in temizlenmesi. Bir diğer ise sonrası. 2003 'de yapılan hatalar ve Amerikan işgali IŞİD'i Irak'ta icat etti ve tüm dünyanın başına bela etti. bugün Musul Operasyonu'nda aynı hatalar yapılırsa başka canavarlar ortaya çıkar. Yapılan operasyonlar Irak'ın dinamiklerine uygun olmalıdır. Şimdi bize diyebilirler ki Musul'dan size ne. Bu bizi de etkiliyor. Biz Musul'da yaşananlara sessiz kalabilir miyiz? Suriye meselesini gördük.

"MUSUL'DA İÇERİ GİRDİKÇE ÇATIŞMALAR ARTACAK"

Türkiye Suriye ve Irak'ta IŞİD'le mücadele konusunda koalisyonla beraber hareket ediyor. Fırat Kalkanı bir ayrıcalıktır ama burada da koalisyon güçleri sürekli bilgilendirildi. Cerablus'ta hayat normale döndü ama Musul'la ilgili daha işin çok başındayız. Bu çok kolay olmayacak. Şu an Musul'un çevresi sarılmış durumda. İçeri doğru girildikçe çatışmaların şiddeti artacak.

"KERKÜK'DEKİ PKK'LI SAYISI ABARTILIYOR"

PKK Kerkük'te IŞİD'le mücadele ediyor gibi onların reklamını yapan haberler yapıldı. Kerkük'teki PKK'lı sayısı abartılıyor. 2-3 araçlık bir ekibin girmeye çalıştığı bilgisi geldi. Onun da önüne geçilir. Orada PKK'nın olması ne bizim ne de Kerküklülerin kabul edeceği bir şey değil.Bizim bu konudaki hassasiyetimiz çok nettir.Aynı şekilde Haşti Şabi konusunda da hassasiyetimiz var. Haşdi Şabi'nin Musul'a girmeyeceği konusunda Amerika'nın teminatı var.

TÜRKİYE İLE ABD ANLAŞTI MI

Bizim ABD ile anlaştığımız noktalar var. IŞİD'le mücadele konusunda hemfikiriz. Ama ABD'nin IŞİD'le mücadelesinde ciddi zaafiyetler var.Bizim bu konuda çok ciddi şüphelerimiz var.

CUMHURBAŞKANI'NIN AÇIKLADIĞI YENİ GÜVENLİK DOKTRİNİ

Bölgemize bakın. Bugün Suriye'yi kim yönetiyor? Aynı şekilde Irak. Devlet dışı aktörler siyasi süreçleri belirliyor. Yemen ve Lübnan da öyle. Bölgede ciddi bir yönetilemezlik bir sorunu var. Bu konu ile ilgili tezler Türkiye'nin bölgede aktif olmasını istemeyenlerin dile getirdikleri. Tek istedikleri Türkiye bölgede söz sahibi olmasın. Türkiye'nin bölgedeki pozitif etkisini negatife çevirmek isteyenler yine aynı. Türkiye dışarıda dursun denildiği zaman hangi aktörlerin oraya girmesi için zemin hazırlanıyor, ona da bakmak lazım."

İnternethaber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.