Kainat eczanesinden limon kabuğunda gizlenmiş 10 şifa

Kainat eczanesinden limon kabuğunda gizlenmiş 10 şifa

Kainat eczanesindeki hiç bir nimet boşuna yaratılmamış. İşte Cenab-ı Hakk'ın limon kabuğunda yerleştirdiği şifalar

Limon kabuğunun besin değerleri ve faydaları hakkında genelde yeterince bilgimiz yoktur. Dolayısıyla limonun kabuğunu atmadan önce bir kez daha düşünmeniz lazım çünkü içerisinde beklenmedik faydalar mevcut.

KEMİK SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Limon kabuğu kemik sağlığına iyi gelir çünkü içerisinde bol miktarda kalsiyum ve C vitamini bulunur, bu da kemiklerin iyileşmesini ve korunmasını sağlar. Ayrıca osteoporoz, römatoid artrit ve inflamatuvar poliartrite de engel olur.

OKSİDATİF STRESİ GEÇİRİR

Limon kabukları oksidatif stresi azaltırlar. Zira içerisinde bol miktarda bio-flavonoidler bulunur, bu maddeler de vücuttaki oksidatif stresi atmak için güzel birer araçtırlar.

TOKSİNLERİ YOK EDER

Vücudumuzdaki biriken toksinler sadece bizi zayıflatmazlar, aynı zamanda bizi sert içeceklere ve zararlı besinlere bağımlı kılarlar. Limon kabuğundaki bileşenler ise bu toksik faktörlerin ortadan kaldırılmasını sağlarlar.

limon.png

KANSERLE SAVAŞIR

İnsanlar bunu pek bilmezler ancak limon kabukları kanserin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadırlar. Salvestrol Q40 ve limoneneye sahip olan limon kabuğu, vücuttaki kanserli hücreler ile savaşa yardımcı olur.

KOLESTEROLÜ AZALTIR

Bu bileşenler vücuttaki kolesterolü de kontrol altına alırlar ve kalp sağlığına iyi gelirler.

KALP PROBLEMLERİNİ ÖNLER

Limon kabuğundaki potasyum, kan basıncının doğru düzeyde tutulmasını sağlar. Buna ek olarak kalp hastalıkları, kalp krizi ve diyabete karşı da koruma sağlar.

limon-kabugu-(1).jpg

AĞIZ SAĞLIĞINI VE HİJYENİNİ KORUR

Limon kabuğu ağız sağlığı için de önemlidir çünkü C vitamini eksikliği diş eti problemleri ve çürüklere sebep olur. Limon kabuğunda vitaminin eksikliğini telafi eden sitrik asit bulunur ve bu da diş ve diş eti problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Limon kabuğunda bulunan pektin, vücudun kilo vermesine yardımcı olur.

CİLT PROBLEMLERİ İLE SAVAŞIR

Limon kabuğu kırışıklar, akne, pigmentasyon ve siyah noktalar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Serbest radikaller bu süreçte büyük rol oynarlar ve kabuktaki antioksidanlar bu radikaller ile savaşarak cilde detoks etkisi yaparlar.

SAĞLIĞA DİĞER FAYDALARI

Karaciğeri temizleme, kılcal damarları güçlendirme, kulak enfeksiyonlarını tedavi etme, kan dolaşımını iyileştirme, kas kasılmalarını azaltma ve inmeleri engelleme gibi pek çok diğer sağlığa faydası da mevcuttur.

fft99_mf9896858.jpeg

LİMON KABUĞU NASIL YENİR?

Limon kabuğunu öncelikle donana kadar buzlukta tutun ve sonra onları ezin. Ortaya çıkan bu kırıntıları salatanıza ekleyebilir, çaya koyabilir veya biraz şeker koyduktan sonra doğrudan tüketebilirsiniz. Bu sayede hem lezzetinden hem de sağlığa faydalarından yararlanabilirsiniz.

LİMON KABUĞUNUN BESİN DEĞERLERİ

Limon kabuğunun 100 gramında 134 mg kalsiyum ve 160 mg potasyum bulunmaktadır. Ayrıca 129 mg C vitamini ile 10.6 gram lif de işin cabası. (Melisa Darmar)

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.