Kağıdın tarihini görmeye 150 bin kişi geldi

Kağıdın tarihini görmeye 150 bin kişi geldi

Türkiye'nin ilk kağıt fabrikasının kurulduğu Yalova'da 2013'te açılan İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi'ni 2015 yılı sonuna kadar 150 bin kişi ziyaret etti.

A+A-

Türkiye'nin ilk kağıt fabrikasının kurulduğu Yalova'da 2013'te açılan, Osmanlı kağıt çeşitleri, dünyadaki el yapımı kağıt örnekleri gibi çok sayıda objenin yer aldığı İbrahim Müteferrika Kağıt Müze'si, geçen yılın sonuna kadar yaklaşık 150 bin kişi tarafından gezildi.

Müzenin sorumlusu sanat tarihçisi Aytekin Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1745 yılında İbrahim Müteferrika'nın Yalova'ya gelerek, burada ilk kağıt fabrikasını kurduğunu söyledi.

Kağıdın imal edildiği ilk fabrikaya sahip olma unvanı dolayısıyla Yalova Belediyesince 2013 yılının mayıs ayında İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi'nin kurulduğunu ifade eden Vural, "Uzun süren bir atölye çalışmamız oldu ve amacımıza ulaştık. Müzemiz her geçen gün gelişiyor" dedi.

"İbrahim Müteferrika'nın orijinal baskıları bulunuyor"

Osmanlı arşivlerinde Yalova'da kağıt üretildiğine dair belgeler olduğunu belirten Vural, şöyle konuştu:

"Yalova kağıdının diğerlerinden en önemli farkı, doğal olmasıdır. İçinde kimyasal madde barındırmıyor. Kaynatırken çok masraflı yöntemler kullanmamaya çalışıyoruz. Dünyanın birçok yerinden ziyaretçi alıyoruz. Açıldığı günden 2015 yılı sonuna kadar yaklaşık 150 bin kişi müzeyi ziyaret etti. Ayrıca müze yetkilileri olarak 1 milyon kişiye Yalova kağıdını anlattık. 10 yılda beklediğimiz rakamı bir yılda gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Müzemiz pazartesi hariç her gün vatandaşlarımızın hizmetinde. Amacımız Osmanlı kağıdını ve Türk kağıtçılığını tüm dünyaya tanıtmak. Kaybolan kağıtçılık değerlerini gelen konuklarımıza detaylı bir şekilde anlatıyoruz."

Vural, müzelerinde kağıttan önce kullanılan yazı yüzeyleri, İbrahim Müteferrika'nın orijinal baskıları, Osmanlı kağıt çeşitleri ve dünyadaki el yapımı kağıt örnekleri gibi birçok objenin bulunduğunu aktardı. Vural, halen bağışların sürdüğünü ve depolarında binlerce örneğin sergilenmeyi beklediğini söyledi. Vural, depodaki eserlerin, incemeler tamamlandıkça sergilenmek üzere müzeye alınacağını dile getirdi.

(AA)

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.