Cemil ŞAHİNÖZ

Cemil ŞAHİNÖZ

Kabe´de internet bağlantısı

A+A-

“İçki bütün kötülüklerin anasıdır“ diyen Peygamberimiz aynı şekilde “Dünya sevgisi bütün günahların başıdır. “ buyuruyor. Dünya sevgisi arttıkça insanın bağımlılıkları da çoğalıyor. Dertleri çoğalıyor, peşinden koştuğu metalar çoğalıyor. Huzur ve rahat ise azalıyor.

Günlük hayatımızda, örneğin gazetede veya televizyonda, gördüğümüz kötü, iğrenç veya şiddetli görüntüler bilinçaltımıza yerleşir ve bu çoğaldıkca hayattan, ibadetlerimizden, sevdiğimiz şeylerden lezzet almamaya başlarız. Huzursuz ve mutsuz oluruz, fakat sebebini başka yerlerde ararız.

İbadette, özellikle namazda, huzur veren de bu dünyeviLEŞmeden uzak durmak.

Kabe´de artık herkese açık kablosuz internet bağlantısının (Wi-Fi) olduğunu duyunca ilk olarak bu düşünceler geldi aklıma.

Hacc ve Umre dışında internet zaten her yerimizi sarmış. O kadar ki, internet, bilgisayar oyunları, sosyal medya ve cep telefonu bağımlılığı diye bir kavram gelişti psikolojide. Hatta Avrupa´da bir çok klinikde tedavi imkanları sunuluyor.

Kabe´de ise huzur veren tüm dünyadan – ister haram ister helal meşguliyet olsun - uzakta olmak. Telefonun hiç çalmaması, hiç bir randevunuzun olmaması, sadece ibadete odaklanmış olmanız huzur veriyor.

Fakat cebinizdeki internet sayesinde ve dahada ileriye giderek Kabe´deki kablosuz internet bağlantısı sayesinde o dünyadan hiç uzaklaşamıyorsunuz, hep oradasınız, aklınız, fikriniz orada, parmaklar sizi oraya çeker. Kabe´nin karşısında sosyal paylaşım sitelerinde bir kendine kandirma metodu olarak “helal paylaşım“ yapıyorum diyerek zihinler bulanır. Siz istemeseniz bile uzaklaşmak istediğiniz dünyadan size gelen mesajlar, sizi tekrar o dünyaya döndürür.

Dolayısıyla Kabe´de değilde, 500 metre ileride internet olsa fena mı olur? Kabe civarında her türlü internet bağlantısı devre dışı kalsa, sadece O´nunla irtibat mümkün olsa?

Bulunduğu her mekanda kablosuz internet bağlantısı arayan popüler kültürü kızdırmak istemem, fakat şahsi fikrim mescidlerde, yani secde edilen mekanlarda, yani iftitah tekbiriyle dünyevi iletişimlerin arkaya atıldığı, dünyevileşmenin tenefüse ayrıldığı mekanlarda internet bağlantısının olmaması. Bir kaç dakika telefonlara mesaj gelmesin, kimsenin okumadığı up uzun şiirler gelmesin, resimler yollanmasın. Sadece O olsun.

cemil@misawa.de
https://twitter.com/Cemil_Sahinoez
https://www.facebook.com/CemilSa

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum