Kabe-i Muazzama'nın örtüsü Kisve-i Şerif değiştirildi

Kabe-i Muazzama'nın örtüsü Kisve-i Şerif değiştirildi

1 Muharrem 1446 Hicri yeni yıl vesilesiyle

Her yıl hac mevsiminde yenilenen Kabe'nin örtüsü "Kisve-i Şerif" bu yıl Hicri yılbaşı gecesi yani 1 Muharrem'de yenisiyle değiştirildi.

Yatsı namazı civarında başlayan Kisve-i Şerif değiştirme işlemi günün ilk saatlerine kadar devam etti.

KABE'NİN ÖRTÜSÜ NEREDE DİKİLİYOR?

Kabe'nin örtüsü Kisve-i Şerif, Mekke-i Mükerreme'de 300 işçinin tam gün çalıştığı Kral Abdulaziz Kisve-i Şerif Kompleksi'nde imal ediliyor. Beytullahın dört duvarını kaplayan ve bir hicri yıl boyunca Kabe üzerinde takılı duran Kisve-i Şerif, saf ipekten örülüyor.

KABE'NİN ÖRTÜSÜ KAÇ METREKARE?

Tamamlanması aylarca süren, altın kaplama gümüş ipliklerle ayet ve İslami motiflerle işlenen "Kisve-i Şerif 678 metrekare saf ipek kumaştan oluşuyor. Kabenin örtüsü için 700 kg ipek, 120 kg altının yanı sıra 25 kg gümüş ve 120 kg’dan fazla boya ve katkı malzemesi harcanıyor.

Kabe’nin kapısının olduğu yere özel imal edilen örtünün dikimi ve işlemesi en az Kabe'nin kemeri kadar zahmetli. Kapı üzerine gerilen örtünün uzunluğu 7,5 metreye varıyor, örtü yüksekliği 14 metre olan bu duvardan, yüksekliği yaklaşık 3 metre olan kapının üzerine sarkıtılıyor.

DEĞİŞTİRİLEN KABE ÖRTÜSÜNÜN ESKİSİ NE YAPILIYOR?

Her yıl yenisiyle kurban bayramı arefesinde değiştirilen Kâbe örtüsünün eskisi zemzem suyuyla yıkandıktan sonra müzelerde sergilenmesi için farklı İslâm ülkelerine ve hediye olarak İslâm dünyasındaki çeşitli kişilere hediye ediliyor.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.