1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Jüpiter'in uydularına ait nadir görüntü
Jüpiter'in uydularına ait nadir görüntü

Jüpiter'in uydularına ait nadir görüntü

Hubble Uzay Teleskobu, çok nadir görülen bir gök olayını gözlemlemeyi başardı. Jüpiter'in üç uydusu; Callisto, Io ve Europa, yörünge hareketleri esnasında tek bir karede görüntülendi.

A+A-

Hubble Teleskobu, oldukça nadir yaşanan bir gök olayını görüntülemeyi başardı. Jüpiter'in üç büyük uydusu, gezegenin aynı tarafında hareket ederken görüntülendi.

24 Ocak'ta Hubble'ın kısa aralıklarla çektiği görüntülerde, Europa, Callisto ve Io görülüyor. Üç uydu, fotoğrafın sol alt köşesinden yukarı sağ tarafa doğru hareket ediyor ve hareketleri boyunca gölgeleri Jüpiter üzerinde beliriyor.
Fotoğrafta, Jüpiter'in yörüngesinde yer alan en az 63 uydunun birbirlerinden ne kadar farklı olduğu da gözler önüne seriliyor. Dünya dışındaki ilk yanardağ patlamasının keşfedildiği gök cismi olan Io, aktif yanardağlarıyla turuncu-sarı bir uyduyu temsil ediyor. Kraterlerle dolu olan Callisto kahverengi belirirken, NASA'nın koloni kurmak için en büyük hedef olarak gördüğü okyanuslara sahip Europa, buzul yüzeyini yansıtan sarı-beyaz rengiyle kendisini gösteriyor.

Fotoğraflardan birinde Europa ve Callisto gölgeleriyle birlikte görüntülenirken Io en tepede belirdi.

Uyduların Jüpiter'in yüzeyinde bıraktığı gölgeler ise gaz devine ne kadar mesafede olduklarına dair ipucu veriyor. Koyu bir gölge yakınlığı temsil ederken, cılız gölgeler mesafenin daha fazla olduğuna işaret ediyor.
Galieo Galilei tarafından 1610 yılında keşfedilen Europa, Callisto, Io ve Ganymede, bu özellikleriyle Galilean uyduları olarak da biliniyor. Ganymede, hem Jüpiter'in hem de Güneş Sistemi'nin en büyük uydusu olma özelliğini taşıyor. Ganymede, Merkür'den bile büyükken, dört uydunun her biri cüce gezegenler büyüklükte Plüton ve Ceres'in yanı sıra Ay'ı da geride bırakıyor.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.