Jeotermal enerjiye 30 milyon yatırım

Jeotermal enerjiye 30 milyon yatırım

Türkiye'de jeotermal kaynakların ekonomiye kazandırılması amacıyla 20 ilde arama ve araştırma çalışmaları yapılacak.

A+A-

Türkiye bu yıl, jeotermal enerji alanında çalışmalarını hızlandırıyor. Bu potansiyelin en yüksek olduğu toplam 20 ilde arama ve araştırma çalışmaları yapılacak. Planlanan çalışmalar için toplam 30 milyon 293 bin liralık kaynak kullanılacak.

ANADOLU'DA YOĞUNLAŞACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Maden ve Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, jeotermal kaynakların başta enerji olmak üzere diğer alanlarında kullanıma sunulmasına yönelik çalışmalarını bu yıl da sürdürecek. Jeotermal enerji aramaları Batı Anadolu, Orta Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz ile Marmara jeotermal bölgelerinde yoğunlaşacak. Batı Anadolu'da İzmir-Manisa ve civarındaki aramalar için 4 milyon 476 bin lira, Afyonkarahisar'daki aramalar için 2 milyon 697 bin lira kaynak ayrıldı. Orta Anadolu'da Konya'daki aramalar için 3 milyon 538 bin lira, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz'de Adana'daki aramalar için 2 milyon 51 bin lira, Marmara'da ise 2 milyon 913 bin liralık kaynak ayrıldı.

KAYNAKLAR AÇIĞA ÇIKIYOR

Türkiye'de 2002'den 2013'e kadar jeotermal uygulamaları büyük gelişme gösterdi. Konut ısıtmasında 30 bin konuttan 90 bin konuta, elektrik üretiminde ise 15 megavat kurulu güçten 311 megavat güce çıkıldı.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.