Jeneratörlerle aydınlatılan kent: Erbil

Jeneratörlerle aydınlatılan kent: Erbil

Son zamanlarda Türkiye'ye yapacağı petrol ihracatı ve ekonomik gelişmeleriyle dikkatleri üzerine çeken Erbil'in günlük elektriğinin 8 saati jeneratörlerle sağlanıyor.

A+A-

Emrah Yorulmaz'ın haberi:

Son zamanlarda Türkiye'ye yapacağı petrol ihracatı ve ekonomik gelişmeleriyle dikkatleri üzerine çeken Erbil'in günlük elektriğinin 8 saati jeneratörlerle sağlanıyor.

Amerika'nın işgalinin ardından gelişmeye başlayan Erbil'de her geçen gün yeni bir otel, fabrika, gökdelen ve üretim merkezi inşa ediliyor. Bu gelişmelere bağlı olarak termik santraller inşa edilse de elektrik ihtiyacı karşılanamıyor. Çünkü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) her birey, komşu ülkelerdeki 5 kişinin kullandığı elektriği tüketiyor.

Vatandaşların yeni inşa ettikleri evlerinin dört bir tarafını ışıklandırması ve ısınma ihtiyaçlarını elektrikten karşılamasından dolayı günün 3/1'inde jeneratöre ihtiyaç duyuluyor. Mahalle aralarına kurulan büyük jeneratörler (molide), hükümet elektriği (Reisi) kesildiği anda devreye giriyor ve elektrik eksiğini gideriyor. Her jeneratörle, ortalama 200 haneye elektrik sağlanıyor.

Gün içerisinde bazen elektrik kesildikten sonra saatlerce gelmeyebiliyor ya da sürekli gidip gelmesinden dolayı konutlarda kullanılan elektronik malzemeler bozuluyor. Vatandaşlar elektriğin kesilmesinden ve evlerinin yanında çalışan jeneratör sesinden çok rahatsız. Özel olarak işletilen jeneratörlerin yakıtını hükümet verirken, konutların tükettiği elektrik, voltajına göre ücretlendirilerek tahsil ediliyor. Mahalle jeneratörlerinden üretilen elektriğin bir amperi için 8 bin dinar (7 dolar) ücret tahsil ediliyor. Mahalle elektriğiyle aydınlatma yapılırken, elektrikli hiçbir araç ve gereç çalıştırılamıyor. IKBY, bölgedeki ikili elektrik olayını çözmek için çaba gösteriyor.

IKBY Elektrik Bakanı Yasin Ebubekir, bölgenin elektrik ihtiyacını karşılamak için her mevsim durumuna göre farklı çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kış mevsiminde elektrik kullanımı artarken sonbahar, ilkbahar ve yaz dönemlerinde bu ihtiyacın azaldığını kaydeden Ebubekir, kişilerin ne kadar elektrik harcadığını ve nüfusa göre ne kadar eksik olduğunun zamanla yapılacak araştırmalar sonucu ortaya çıkacağını ifade etti.

Ebubekir, "Biz kişi başına düşen elektrik tüketimini belirleyip ne kadar ihtiyacımız olduğunu tespit etmek istiyoruz. Bu incelememize paralel olarak ne kadar elektrik elimizde kalıyor. Her geçen yıl elektrik üretimi konusunda daha iyi bir duruma geliyoruz" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.