İzmir İç Hatlar Terminali Pazartesi Günü Açılacak

İzmir İç Hatlar Terminali Pazartesi Günü Açılacak

Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni İç Hatlar Terminali’nin 17 Mart Pazartesi günü başbakan tarafından açılacak

A+A-
İzmir'e gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, Adnan Menderes Havalimanı'nda düzenlenen, uçak kaza ve yangınlarına müdahale etmek amacıyla satın alınan 10 aracın, Bursa Yenişehir, Tekirdağ Çorlu, Sivas Nuri Demirağ, Diyarbakır ve Van Ferit Melen havalimanlarına tahsis törenine katıldı. Satın alınan diğer 10 aracın Temmuz ayında teslim edileceği bildirildi. Bakan Elvan, havacılık sektöründe 12 yılda yapılanları anlatarak, İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin pazartesi günü açılacağı müjdesini verdi. Elvan şöyle konuştu:
 
"Ülkemiz başta ulaşım sektörü olmak üzere değişim ve dönüşüm içinde. Bu değişimin en önemli sektörlerinden biri havacılık. Havacılık sektöründe beklentileri de aşarak 50 yılda yapılacak işleri 11 yıla sağdırdık. 11 yılda öz kaynaklarımız itibariyle sektör firmaları tarafından önemli gelişmeler sağladık. 2002 yılında 36 havalimanı vardı 28’ini baştan aşağı yeniledik. 16 yeni havalimanı yaptık. Adnan Menderes Havalimanı’nın devlet kasasından tek kuruş ödemeden baştan aşağı yeniledik. Türkiye’nin en büyük ve en modern iç hatlar terminalinin yapımını 17 Mart Pazartesi günü açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun. İç hatlarda yedi merkezden 52 noktaya sefer düzenliyoruz. Dış hatlarda 60 olan nokta sayısını 200’e çıkardık. 9 milyon olan yolcu sayısını iç hatlarda 76 milyona ulaştırdık. Uçak filomuz 11 yıl içinde tam 2.5 kat arttı. 2002 yılında sadece 150 uçağımız vardı bugün 400 uçağa sahibiz. Bu araçlar üstün performanslı ve müdahale hızı yüksek. Yerlileşme hareketi başlattık. Tüm ihalelerimizde yerli firmalara avantaj sağlama gayreti içindeyiz."
 
Bakan Elvan teslim edilen 10 aracı inceledi. Araçlardan birini kullanarak test etti.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.