1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İtalya: IŞİD dini kullanıyor
İtalya: IŞİD dini kullanıyor

İtalya: IŞİD dini kullanıyor

İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Batı ile İslam dünyası arasındaki çatışmayı yeniden başlatmak istediğini söyledi.

A+A-
Mogherini, ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica'ya verdiği demeçte, "Batı ile İslam dünyası arasındaki çatışmayı geri getirmek isteyen IŞİD, kendi kanlı planı için dini kullanıyor. İslam'ın, yaşananlarla ilgisi yoktur. Arap dünyasında, Yezidiler, Hristiyanlar ve Müslümanları yok etmek isteyenlere karşı ortak tepki var" dedi.
 
İtalyan parlamentosunun Irak krizine yaklaşımının kendisini memnun edip etmediği sorusuna yanıt veren Mogherini, İtalya'nın Avrupa'da bu konuda çerçeve belirleyen ülkelerden olduğunu belirterek, "Ortadoğu'da yaşanan durum, acil insani vaziyetin ötesinde Avrupa'nın ve İtalya'nın güvenliğiyle ilgili" ifadesini kullandı.
 
Mogherini, halihazırda AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten İtalya'nın herhangi bir girişimde bulunup bulunmadığı sorusuna "Türkiye ve İran başta olmak üzere Körfez ülkelerine kadar bölgesel aktörlerle çalışıyoruz. Geniş bir perspektiften bakıldığında Ortadoğu'da tüm kriz senaryoları karşısında yeni bir bölgesel dengenin oluştuğunu düşünüyorum" yanıtını verdi.
 
İtalyan bakan, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile görüş alışverişinde bulunduklarını, Zarif'in eylül ayında İtalya'yı ziyaret edeceğini belirtti.
 
İtalya'nın Avrupa'ya liderlik ettiğine ve bölgedeki tüm aktörlerle iyi ilişkileri olduğuna dikkati çeken Federica Mogherini, "Şu an en acil konu, IŞİD'in durdurulması ve sivil halkın korunmasıdır" dedi.
 
Suriye'de de Irak'takine benzer bir çalışma izlenmesi gerektiğini kaydeden Mogherini, 29-30 Ağustos'ta Milano'da yapılacak gayriresmi AB Dışişleri Bakanları toplantısında Ortadoğu stratejisi için çalışacaklarını dile getirdi.
 
Başbakan Renzi'den Srebrenitsa benzetmesi
 
Dün Irak'a günübirlik ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Matteo Renzi de gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyinde devam eden saldırıları Bosna'daki savaş sırasında yaşanan Srebrenitsa soykırımına benzeterek, "Uluslararası toplum Srebrenitsa'daki soykırıma sessiz kaldığında ben 20 yaşındaydım. Benim kuşağımdan pek çoğu bunun bir daha yaşanmaması için yemin etti. Avrupa, yaşananlara sırtını dönemez" dedi.
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.