1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. İsviçre'den İslami Anaokula Önyargılı hayır
İsviçre'den İslami Anaokula Önyargılı hayır

İsviçre'den İslami Anaokula Önyargılı hayır

İsviçre’nin ilk İslami ana okulu açma projesi Kanton yönetimine takıldı.

A+A-
Ret cevabına gerekçe olarak da "İslam dinini merkezine koymuş bir okul programının, tolerans, diyalog, hoşgörü ve açık fikirlere izin vermeyeceğini, buna göre yetişen nesillerin İsviçre değerleriyle bağdaşmayacağı" gösterildi.
 
Başvurunun sahibi Al-Huda Derneği, Kanton yönetiminin olumsuz kararının ardından internet sayfasından yaptığı açıklamada,” İsviçreli Müslümanların kendi ülkelerinde diğer dini gruplara mensup olanların yıllardır yaptıkları gibi özel okul açma ve eğitim alma hakları vardır. Konuyu İsviçre’de faaliyet gösteren Yahudi okulları örneği ile karşılaştırarak, bu haksız karara karşı yasal yollara başvuracağız” denildi.
 
Al-Huda adı ile Zürih kantonundaki Volketswil köyünde bulunan İslam merkezinde açılması planlanan İslami kreş ve anaokulunun açılması için dernek yönetimi olumsuz Kanton kararına karşı yasal yollara başvuracağını duyurdu.
 
Zürih Kantonu eğitim dairesi başkanı, Martin Wendelspiess, söz konusu anaokul için uygulanması düşünülen eğitim programın İsviçrenin genel okul müfredatında öğretilen değerlerle uygunluk göstermediğini öne sürdü.
 
Başvurunun bu gerekçe ile kabul edilmediğine dikkat çeken Wendelspiess, “Al-Huda derneği internet sitesinde bunu açıkça söylüyor. Dernek anaokulunun amacını açıklarken,’ İslami ana okulları Allah’ın yardımıyla, gelecek neslimizi İslama karşı akımlardan, fikirlerden ve bu nedenle oluşan günahlardan koruyacaktır’ deniliyor. Böylesi tolerans, diyalog ve hoşgörüden uzak bir fikir İsviçre okul müfredatına uygun olamaz" dedi.
 
"KARAR TAMAMEN ÖNYARGILI"
 
Al-Huda derneğinin arkasında olduğu iddia edilen Radikal İslamcı grup İsviçre Merkezi İslam Konseyi de kararın ardından sert bir açıklama yaparak, "kararın tamamen ön yargılara dayandığı" eleştirisini getirdi.
 
Konsey basın sözcüsü Qaassim Illi “Önyargılı bağnaz laiklerin yeni kurbanı İslami Anaokul olduğunu söyledi. Illi, kiliselerde ortaya çıkarılan sübyancılık olaylarını kastederek “Biz Müslümanlar, Katolik Papazların gerçekten suçlu ve günahkar olup olmadıklarını sorgulamıyoruz. Bu konuda ön yargımız yok” dedi.
 
"YAHUDİ OKULLARINDA 500 ÖĞRENCİ VAR"
 
İzin verilmeyen ana okulu ile aynı adı taşıyan Al-Huda derneği yaptığı açıklamada, İsviçre’de yıllardır Yahudi okulları olduğuna dikkat çekerek, Müslümanlara ayrımcılık yapıldığını iddia etti.
 
Dernek konuyu Yahudi okulları örneği üzerinden tartışmaya açtı. Almanca yayın yapan İsviçre Devlet Televizyonu SRF1, konuyu özel bir dosya ile dün geceki yayında izleyenlerine iletti.
 
Ülkede üçü ana okul olmak üzere toplam yedi Yahudi okulu ve 500'ü aşkın öğrenci olduğuna değinilen programda, bu okullarda Tevrat ve İbranice öğretildiği vurgulandı.
 
Programa katılan Zürih Kantonu Eğitim Dairesi başkanı Martin Wendelspiess, Yahudi okullarının Tevrat ve İbranice öğrettiklerini kabul ederek, “Buradaki temel ayrım şu ki bu okullar dini ilkeleri eğitimin merkezine koymuyorlar. İsviçre eğitim sistemine uygun öğretim yapıyorlar ve bu konuda sürekli denetim altındalar” dedi.
 
İslami anaokulu girişimi sahibi Al-Huda derneği ve Merkezi İslam Konseyi yöneticilerinden, sonradan Müslümanlığı kabul etmiş olan Melanie Muhaxheri girişimin amacını “Çocuklar İslam yaşam tarzını sadece evde yaşanması gereken bir olgu olarak algılamamalı. İslam’ın ev dışında da olması gerektiği küçük yaşta öğretilmeli. Müslüman çocukların kendi dinlerini, örtünme, haya gibi gereklerini küçük yaşta öğrenmeleri gerekiyor. O nedenle böyle bir anaokuluna ihtiyaç var” şeklinde açıkladı.
 
BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum