İsviçre hükümeti peçe ve burkanın yasaklanmasını istemiyor

İsviçre hükümeti peçe ve burkanın yasaklanmasını istemiyor

İsviçre hükümeti, burka ve peçe gibi yüzü örten giysilerin yasaklanması talebiyle düzenlenecek referandumda, halka bu talebi reddetmesi çağrısında bulundu.

A+A-

Hükümetten yapılan açıklamada, ülkede tüm yüzü kapatan örtü kullananların çok az oluşuna vurgu yapıldı. Açıklamada bu kişilerin çoğunun İsviçre'yi kısa süreliğine ziyaret eden turistler olduğu ve Müslüman kadınların kullandığı peçe gibi giysileri yasaklamanın turizme darbe vuracağı ifade edildi. Montreux, Interlaken ve Cenevre Gölü, Körfez ülkelerinden gelen turistleri cezbeden popüler bölgeler.

İsviçre'de anayasa değişiklikleri referandum kararıyla alınıyor. Herhangi bir yasa teklifi için 100 bin imza toplanması halinde öneri halk oylamasına sunuluyor. 2009 yılında yapılan benzer referandumda ülkede yeni minarelerin inşa edilmesinin yasaklanması oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Peçe gibi örtülerin yasaklanması önerisi Egerkinger Komitee'sinden geldi. Minarelerle ilgili referandumu da başlatan grubun arasında sağ kanattaki İsviçre Halk Partisinin üyeleri de bulunuyor.

Reuters'ın haberine göre İsviçre hükümeti, 7 Mart'ta yapılacak referandumda yasağın reddedilmesi durumda, kamu binalarında veya toplu ulaşımda kimlik tespiti için kadınların yüzlerini açmalarını zorunlu kılacak bir düzenleme hazırlamayı vadediyor.

8,6 milyon kişinin yaşadığı Isviçre'de nüfusun yüzde 5'i Müslümanlardan oluşuyor.

euronews 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.