İsveç savaş suçlularını muhafaza ediyor

İsveç savaş suçlularını muhafaza ediyor

Suriye ve Irak'ta yaralandıktan sonra İsveç'de tedavi edilen 301 kişinin IŞİD ve el Nusra örgütüne katılan İsveç vatandaşları olduğu bildirildi

A+A-

İsveç Göçmen Dairesi, Irak ve Suriye'de savaş suçu işledikten sonra iltica ederek İsveç'e gelen bazı kişilere ülkelerine dönünce öldürülecekleri kaygısıyla geçici oturum verdiği belirtildi.

İsveç Göçmenler Dairesi'nin internet sitesinden yayınlanan bir raporda, geçen yıl Suriye ve Irak'tan İsveç'e gelip iltica eden ve savaş suçlusu olduğu tespit edilenlerin sayısı 20 iken, bu sayının bu yıl 40'a çıktığı açıklandı.

Göçmen Dairesi sığınmacılar sorumlusu Magnus Bengtsson, Suriye ve Irak'tan gelen, savaş suçlusu ve işkenceci oldukları tespit edilen kişilerin sahte isimlerle İsveç'e iltica ettiği, bunların da titiz bir çalışma ile ortaya çıkarıldığını söyledi. Söz konusu kişilerin öldürülebilecekleri kaygısı taşındığı için geldikleri ülkelere teslim edilmediklerini belirten Bengtsson, bazılarına geçici oturum verildiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan İsveç devlet televizyonu SVT, Suriye ve Irak'ta savaşta yaralanan 301 kişinin son 5 yılda İsveç hastanelerinde tedavi edilerek taburcu edildiğini bildirdi. Tedavi edilen yaralıların IŞİD ve el Nusra örgütüne katılan İsveç vatandaşları olduğu ifade edildi.

Dünya Bülteni 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.