1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstinye Bayırı'nın yeni adı
İstinye Bayırı'nın yeni adı

İstinye Bayırı'nın yeni adı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Sarıyer'deki İstinye Bayırı Caddesi'nin tamamı ile devamında yer alan Sakıp Sabancı Caddesi'nin bir bölümünün "Katar Caddesi" olarak isimlendirilmesine karar verildi.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Sarıyer'deki İstinye Bayırı Caddesi'nin tamamı ile devamında yer alan Sakıp Sabancı Caddesi'nin baş tarafındaki küçük bir aksın birleştirilmesiyle oluşan yeni yolun "Katar Caddesi" olarak isimlendirilmesi kararlaştırıldı.

Meclisin mart ayı toplantılarının 5. birleşimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki yerleşkesinde yapıldı. Meclis'te, dost ve kardeş ülke olduğu belirtilen Katar'ın isminin, İstanbul sınırları içerisindeki bir caddeye verilmesine ilişkin rapor oylandı. "Sarıyer İlçesi Cadde İsim Değişikliği Hakkında Harita Komisyonu ile Kültür Turizm ve Sanat Komisyonu Müşterek Raporu" oylamaya sunuldu.

ÜLKELER ARASINDAKİ DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİ SİMGELİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Harita Komisyonu Başkanı Mustafa Demir ise isim değişikliklerinin, ülkeler arasındaki dostluk ve kardeşliği simgelediğini belirtti.

Demir, konuyla ilgili tüm izinlerin alındığını vurgulayarak, konunun Bakanlığa ve TDK'ya da sorulduğunu aktardı.

Bağdat ve Kennedy caddelerini örnek gösteren Demir, İstanbul'da önemli caddelerden birine "Katar" isminin verilmesinin ülkeler arasındaki dostluğu anlattığını ifade etti.

KATAR DA "İSTANBUL CADDESİ" JESTİ YAPTI

Demir, Katar'ın başkentinde en önemli caddelerden birine "İstanbul Caddesi" isminin verildiğini kaydetti.

Sarıyer'de 3 bin 450 metre uzunluğundaki caddenin 22 konut ve 7 iş yerini ilgilendirdiğini ifade eden Demir, "Bir tarafta teknik üniversitenin duvarı, bir tarafta da atlı spor kulübünün bulunduğu yer ve diğer tarafta da yeşil alanların bulunduğu bir caddeden oluşuyor. Büyükdere Caddesi'nden Emirgan'a uzanan bir cadde" dedi.

Sarıyer ilçesi sınırlarındaki İstinye Bayırı Caddesi'nin tamamı ile devamında yer alan Sakıp Sabancı Caddesi'nin baş tarafındaki küçük bir aksın birleştirilmesiyle oluşan yeni yolun "Katar Caddesi" olarak isimlendirilmesine ilişkin rapor, oy çokluğuyla kabul edildi.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.