'İsteyen çocuklarımız LGS'ye girsin'

'İsteyen çocuklarımız LGS'ye girsin'

MEB Müsteşarı Tekin, velilerden Liselere Geçiş Sınavı'nı çok abartmamalarını isteyerek, "Bu sınavda çocuklarımızı rahat bıraksınlar, isteyen çocuklarımız LGS'ye girsin" dedi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) çocukların liseye yerleşmesi için bir adım olduğunu söyledi.

Liselerin sadece yüzde 10'unu sınavla öğrenci alacak liseler olarak tanımladıklarını belirten Tekin, "İddia ediyorum geriye kalan yüzde 90 lise, eğitim öğretim ortamları en az diğerleri kadar iyi, onlardan daha iyi. Dolayısıyla velilerimiz çocukların bu sınava girmesini teşvik etmemeliler" ifadelerini kullandı.

Tekin, sınava girmenin, belli bir skor almanın çocuklar için çok önemli olduğunu belirtti.

Öğrencileri fiziksel, eğitim öğretim ve ulaşım açısından en yakın ve güzel, istediği okul türüne göre yerleştirmeyi taahhüt ettiklerini vurgulayan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben bu taahhüdü veliye yapmışken veli çocuğunu niye bir sınava sokup, illa bu sınava girmesini ister, bunu da anlamak çok kolay değil. Velilerimizden LGS'yi çok abartmamalarını istiyorum, kendilerine sunacağımız çok iyi alternatifler olacağını taahhüt ediyorum. Bu sınavda çocuklarımızı rahat bıraksınlar, isteyen çocuklarımız LGS'ye girsin. Bu okullardaki eğitim öğretimin mantığına uygun şekilde kendisini yetiştirmek isteyen çocuklarımız sınavlara girsin. Onun dışındaki çocuklarımıza biz daha iyi ortam sunacağız."

Başvuru yapan öğrencilerin yüzde 80'i sınava girecek

Bu yıl tahmin ettikleri gibi çok büyük oranda öğrencinin sınava girmek için başvurduğunu söyleyen Tekin, öğrencilerin yaklaşık yüzde 80'inin, yani 1 milyon civarında öğrencinin bu sınav için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Tekin, "Fakat henüz bu öğrencilerimiz bizim yüzde 90'lık okul potansiyelimizi görmedikleri için bu kadar başvuru normaldir ama önümüzdeki yıllarda, bu yıl yüzde 90'lık okul kitle, görüp yerleşmeye başladıklarında önümüzdeki yıl bu rakamın çok daha az bir orana düşeceğini, yüzde 50'ler civarında sınava giren öğrencinin olacağını tahmin ediyorum" dedi.

MEB Müsteşarı Tekin'in, sınava girecek öğrencilere tavsiyeleri de var.

"Çocuklarımız da bu sınavları hayatlarının çok olmazsa olmaz dönemlerinden birisi gibi görmesinler, rahat bir şekilde sınava girsinler. Eğer sınavda başarısız olurlarsa biz onlara zaten en az sınavda başarılı olan öğrencilerin gideceği okullar kadar güzel okulları sunacağız. Bunu Bakanlık olarak onlara taahhüt ediyoruz." 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.