İstemediğinizi yazmayın

İstemediğinizi yazmayın

Uzmanlar, bölümlerin en çok okunmak istenen üniversiteden ve bölümden, en az istenene doğru sıralanması gerektiğini ifade ediyor

A+A-

Üniversite hayallerini bir sonraki yıla ertelemek istemeyen adaylar için ek yerleştirme süreci, bazı adayları amfilere taşıyacak. Uzmanlar ise adayları 'Bu son şansım ve kesinlikle istemediğim bir bölüm de olsa üniversiteye yerleşmeliyim” diye hareket edilmemesi konusunda uyarıyor. LYS sonrası yapılan ilk üniversiteye yerleştirmede olduğu gibi adayların ek yerleştirmede de dikkat etmesi gereken bazı noktalar olduğunun altını çizen uzmanlar, bölümlerin en çok okunmak istenen üniversiteden ve bölümden, en az istenene doğru sıralanması gerektiğini ifade ediyor. Başarı sırasının  istek sırasını değiştirmeyecek şekilde kontrol edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, tercih edilen yükseköğretim programının hangi üniversitede ve hangi şehirde olduğu, öğretim dili ve süresi, programın özel şartlarının olup olmadığı gibi konuların kılavuzda dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Kılavuz incelemesi ardından kendi mevcut durumuna uygun bölümlerin tercih listesine konulmasının daha doğru olacağını kaydeden uzmanlar, 'Aile ve sosyal çevre baskısıyla sadece üniversiteye girmek için istenilmeyen bir bölümü adaylar tercih listelerine yazmamalı” ifadeleriyle doğru tercihe dikkat çekiyor. 

Yerleştirilmede tercih sırasının bir önemi olmadığını kaydeden uzmanlar, adayların, kaçıncı sıraya yazmış olursa olsun, tercih ettiği bir bölüme, diğer tercih eden adaylarla birlikte YGS/LYS puanlarına göre sıralanmış olarak ve kontenjan dâhilinde yerleştirileceklerini belirtti.

Türkiye 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.