İşte üniversiteye yerleşenlerin sayısı!

İşte üniversiteye yerleşenlerin sayısı!

Merakla beklenen 2015 üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı.

A+A-

ÖSYM milyonlar öğrencinin heyecanla beklediği üniversitel yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek. 2015-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Ağustos 2015'de ilgili üniversiteler tarafından yapılacak. Adayların kayıt için yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde müracaatları gerekiyor. Devlet üniversitelerinde isteyen öğrenciler için elektronik kayıtlar, 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak.

38 BİN BOŞ KONTENJAN KALDI

Sonuçların açıklanmasının ardından ÖSYM 2015-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgileri de internet sitesinden paylaştı. Buna göre, sınavsız geçiş dahil tercih hakkı olan 2 milyon 10 bin 790 adaydan 1 milyon 239 bin 800'ü tercih formu gönderdi. Tercih değerlendirme sonucunda, üniversitelerdeki 823 bin 739 kontenjandan 784 bin 950'sine yerleştirme yapıldı. Üniversitelerin lisans programlarında 18 bin 770, ön lisans programlarında ise 20 bin 19 olmak üzere 38 bin 789 kontenjan boş kaldı.

ÖSYS'YE 2 MİLYON ADAY BAŞVURDU

ÖSYS'ye başvuran aday sayısı 2 milyon 126 bin 670 olurken, üniversitelerin lisans, ön lisans programları ile AÖF'ye yerleşen aday sayısı ise 983 bin 90 olarak duyuruldu. Son sınıf düzeyinde ÖSYS'ye başvuran 891 bin 90 adaydan 475 bin 879'u, önceki yıllarda yerleşmemiş 630 bin 635 adaydan 343 bin 515'i, daha önce yerleşmiş 403 bin 640 adaydan 96 bin 801'i, bir yükseköğretim programını bitirmiş 156 bin 391 adaydan 46 bin 626'sı, yükseköğretimden kaydı silinmiş 44 bin 914 adaydan 20 bin 269'u üniversitelerin lisans, ön lisans programları ile AÖF'ye yerleşti.

Sistemdeki ikilik ortadan kalkacaktı

Anayasa Mahkemesi'nin binlerce öğrenci ve öğretmenin merakla beklediği dershanelerin dönüşümünü öngören yasayla ilgili kararın gerekçesi belli oldu. 5'e karşı 12 oyla alınan iptal kararıyla dershaneler hukuki zemini kaybederken Milli Eğitim Bakanlığı yeni süreçte yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlığımız hukuk müşavirliği ve ilgili genel müdürlükler gerekçeli karar üzerinde ayrıntılı bir çalışma yürütmektedir. Bu çalışma tamamlandığında konuyla ilgili gerekli açıklamalar yapılacaktır” ifadesine yer verildi.

EĞİTİMİ AKSATIR HALE GELDİ

Öte yandan çoğunluğun görüşüne katılmayan üyelerin karşı oy yazısı ise ders niteliğinde. Yazıda dershanelerin devletin eğitim hizmetini aksatır hale geldiği vurgulandı. Düzenleme ile okullarda yürütülen eğitim faaliyetlerine alternatif olarak görülmeye başlanan dershanelerin eğitim sisteminde meydana getirdiği ikiliğin ortadan kaldırılması başta olmak üzere, dershane uygulamasının yol açtığı belirtilen sorunların çözümünün amaçlandığının anlaşıldığı kaydedilen karşı oy yazısında, “Bu sorunlar göz önüne alındığında dershanelerin özel öğretim kurumları kapsamından çıkarılmasının, gerekçede belirtilen amaca ulaşmak için elverişli ve gerekli olmadığının söylenebilmesi olanaklı değildir” ifadeleri kullanıldı.

4 sorunun iptali isteniyor

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen olarak, 2015 yılı KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sosyal bilgiler öğretmenliği alan sorularından hatalı olduğu tespit edilen 1, 12, 31 ve 35. sorunun iptali istemiyle dava açtıklarını bildirdi. Koncuk, sınava katılan adaylar bazı adayların ÖABT sosyal bilgiler öğretmenliği alan sorularını içeren soru kitapçığında 1, 12, 31 ve 35. sorunun hatalı olduğu iddiası ve mağduriyetlerinin giderilmesi talebiyle kendilerine başvurduğunu bu yüzden iptal için başvurduklarını söyledi. 2015 KPSS ÖSYM tarafından 12 Temmuz'da yapılmıştı. Aynı sınavın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle bir aday da Ankara 11. İdare Mahkemesine başvurmuştu. (Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.